Nowa oferta edukacyjna "Wszystko widzę jako sztukę"

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:

NOWA OFERTA EDUKACYJNA

WSZYSTKO WIDZĘ JAKO SZTUKĘ (27 stycznia – 24 marca 2019)

Czy sztuka współczesna może zachwycić małe dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań – przecież „każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.

 • Print
 • E-mail

Tytuł wystawy – ,,Wszystko widzę jako sztukę” – to słowa Julity Wójcik. Próbujemy pokazać właśnie tę powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić najróżniejsze rzeczy: obierać w galerii ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski. Traktujemy najmłodszych widzów poważnie – nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii. Poprzez zabawę, warsztaty i spotkania z artystami chcemy przybliżyć dzieciom i ich opiekunom świat sztuki współczesnej.

artyści: Alfons Karpiński, Ryszard Winiarski, Maurycy Gomulicki, Julita Wójcik, Monika Drożyńska, Jan Dziaczkowski, Katarzyna Przezwańska

kurator: Ewa Solarz

identyfikacja wizualna: Robert Czajka

aranżacja: Kosmos Project, czyli Ewa Bochen-Jelska i Maciek Jelski

 

Lekcje:

JAK PRZEDSZKOLAK WIDZI SZTUKĘ?

(przedszkola)

Dinozaur w kolażach Jana Dziaczkowskiego, ziemniaki obierane przez Julitę Wójcik, basen Katarzyny Przezwańskiej, barwne neony Maurycego Gomulickiego… Jak przedszkolak postrzega te artystyczne ,,udziwnienia”? Dlaczego w przestrzeni galerii często codzienne, powszednie czynności i przedmioty nabierają nadzwyczajnego ładunku znaczeniowego? Podczas spotkania przedszkolaki będą mogły wyrazić własne opinie o dziełach znakomitych przedstawicieli sztuki współczesnej i oddać się kreatywnym działaniom w specjalnie do tego zaprojektowanym wnętrzu galerii.

 

CZY TO JESZCZE SZTUKA?

(klasy I–III szkoły podstawowej)

Sztuka współczesna zachwyca, dziwi, prowokuje, wprawia w zadumę… Podczas spotkania zaprezentujemy artystyczne pomysły i niezwykłe prace, między innymi Moniki Drożyńskiej, Ryszarda Winiarskiego, Katarzyny Przezwańskiej, Maurycego Gomulickiego. Zastanowimy się wspólnie nad rożnymi sposobami pojmowania sztuki. W przystępny dla dzieci sposób zasygnalizujemy różnicę między sztuką figuratywną i abstrakcyjną, między akademizmem i awangardą. Zachęcimy młodych adeptów sztuki do dyskusji i własnych interpretacji.

 

O INTERDYSCYPLINARNOŚCI W SZTUCE WSPÓŁCZESNEJ

(kl. IV–VIII szkoły podstawowej, szkoły średnie)

Action-painting, performance, poezja konkretna, konceptualizm… Nie sposób nie odnieść wrażenia, że interdyscyplinarność to wiodący aspekt sztuki najnowszej. W czasie zajęć na wystawie opowiemy o wybranych przykładach działań twórczych, będących efektem zatarcia granic między dziedzinami sztuki. Opowiemy o tym, jak malarstwo, rzeźba, poezja, teatr przenikają się i oddziałują na siebie w twórczości współczesnych artystów. Poznamy, a dzięki interaktywnemu charakterowi wystawy, także doświadczymy, czym różni się proces twórczy w tradycyjnej pracowni malarskiej od procesu powstawania dzieł w nurtach sztuki współczesnej.

 

Warsztaty:

KOLOROWA STALOWA WOLA

(przedszkola)

Pewnego razu artystka Katarzyna Przezwańska postanowiła pomalować... ornamenty architektoniczne budowli w Zielonej Górze. Wprowadziła radość w ich smutne fasady. Pomalujmy wspólnie budowle w Stalowej Woli! Nadajmy im nowy blask! Uczyńmy nasze miasto kolorowym! W ramach warsztatu użyjemy przedruków zdjęć budynków i miejsc użyteczności publicznej w Stalowej Woli, które dzięki dziecięcej fantazji i kolorom zyskają zupełnie nowego charakteru.

 

KOLAŻ Z MOTYWEM ORIGAMI

(klasy I–III szkoły podstawowej)

Jan Dziaczkowski tworzył niezwykłe, zabawne kolaże. Na przykład na jego pracach dinozaury z origami wchodzą do japońskiego miasteczka. Podczas warsztatów wykonamy barwne kolaże, w które włączymy zwierzątka samodzielnie wykonane w technice origami. Warsztat ten będzie także okazją do poznania samej techniki kolażu. Przedstawimy całe spektrum materiałów, z których może powstać kolaż.

 

SZTUKA PRZYPADKU

(klasy IV–VIII szkoły podstawowej)

Ryszard Winiarski wiodącym motywem i jednocześnie tematem swoich prac uczynił przypadek. Po zapoznaniu z twórczością artysty spróbujemy swoich sił w komponowaniu obrazów „z przypadku”. Warsztat stanowi połączenie aktywności plastycznej i gry zespołowej.

 

PRZEPLATANIE, TKANIE, HAFTOWANIE

(wszystkie grupy wiekowe)

Monika Drożyńska i jej niezwykłe hafty stanowią znaczną część prac zgromadzonych na naszej wystawie. W części warsztatowej zastanowimy się nad tym czy wyszywanie, tkanie, haftowanie może być przejawem sztuki. W jaki sposób potraktować modę, tkaniny i nici by stały się materiałem wypowiedzi artystycznej? W zależności od sprawności manualnej uczestników warsztatów będziemy wyszywać, tkać, przeplatać. Spróbujemy w ten sposób wyrazić, tak jak Drożyńska, co nas złości, cieszy, fascynuje…

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel.: 797 120 224 oraz 797 120 229.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych, klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
 • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć do indywidualnych potrzeb odbiorców (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym).

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Rozwadowska 12

Prowadzący: Katarzyna Pająk, Magdalena Kołtunowicz,  Katarzyna Żylińska-Łuc, Beata Trybuła

Ceny: lekcje – 6 zł, warsztat – 7zł

Przedszkola i klasy I szkoły podstawowej: lekcje – wstęp wolny, warsztat – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

 

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Przedszkola: I.7; III.4; III.8; III.9; IV.1; IV.3; IV.8; IV.9.

Szkoły podstawowe, klasy I–III: IV.1; IV.11; edukacja polonistyczna: 1.1; 1.2; 1.5; 2.2; 2.4; edukacja społeczna: 1.3; edukacja plastyczna: 1.1; 2.1; 2.3; 3.1; 3.2; 3.3; edukacja techniczna: 1.1.

Szkoły podstawowe, klasy IV–VIII: historia: I.1; I.2; I.5, język polski: I.3; I.7; klasy IV–VI: III.1.1; klasy VII–VIII: I.2.3; IV.3, plastyka: I.1; I.2; I.4; I.5; I.6; II.1; II.6; III.4.

Gimnazjum: historia sztuki: I.4; I.5; I.6; I.8; I.10; II.5; III.1, plastyka: I.1; II.1; III.2, język polski: III.1.5; III.1.7.

Szkoły ponadgimnazjalne: historia sztuki: I.1 h, I.2, I.5, II.1, II.2, II.3, II.5, II.13, II.14, III.1, III.2, III.4, III.5, IV.3, IV.4, IV.7, plastyka: I.1, I.2, I.3, I.4, I.5, I.6, II.3, II.6, III.1, III.3, III.6, IV.3, II.7, język polski (wymagania ogólne): IV.1, IV.5.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj