Oferta edukacyjna do wystawy „Życie towarzyskie w Centralnym Okręgu Przemysłowym”.

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym programem edukacyjnym do wystawy „Życie towarzyskie w Centralnym Okręgu Przemysłowym”.

Szczegółowe informacje, opisy lekcji i warsztatów plastycznych dla poszczególnych grup wiekowych znajdują się poniżej oraz w załączonym folderze:

 

Lekcje:

Ach, co to był za bal…

Lekcję rozpoczniemy od historii pierwszego i jedynego balu, jaki odbył się w kasynie urzędniczym w hotelu nr 1 w Stalowej Woli. Opowiemy o pięknych toaletach pań i eleganckich frakach panów, przyjrzymy się bliżej zastawie stołowej, a przede wszystkim odkryjemy tajemnice podstaw savoir-vivre’u, którym kierowano się podczas oficjalnych uroczystości i balów, ale także w codziennych kontaktach towarzyskich.

 

Za mundurem panny sznurem

Służba wojskowa, zwłaszcza zawodowa, zawsze cieszyła się wielkim szacunkiem Polaków. Szczególny w tym względzie był okres międzywojenny. Wojsko stanowiło wyjątkowa grupę społeczna rządząca się swoimi prawami – także w życiu towarzyskim, a mundur tylko tę wyjątkowość podkreślał. Zdziwicie się pewnie, gdy dowiecie się, czego nie mógł robić żołnierz w mundurze, jakie obowiązywały go nakazy i zakazy. Wyjaśnimy pojęcie honoru i plamy na honorze.

Podczas lekcji poznacie także ważne nazwiska wojskowych związanych ze Stalowa Wolą przedwojenną, przybliżymy Wam ich życie i dokonania.

 

Narodziny Stalowej Woli

Nasze miasto ma niespełna 80 lat, jest więc dosyć młode. Ale czy znacie jego początki? Czy wiecie kto je zbudował i dlaczego? Gdzie znajduje się pierwszy oddany do użytku blok? Na lekcji muzealnej poznacie najważniejsze postaci związane z powstaniem miasta oraz najważniejsze wydarzenia z początków jego historii. Dowiecie się, jak powstała nazwa Stalowa Wola i jaki przyczyniło się do tego wojsko.

 

COP – co to znaczy?

O wielkim pochodzie gospodarczym lat 30-tych XX wieku, o ideach i twórcach Centralnego Okręgu Przemysłowego, o nowych miastach i fabrykach i miejscu ludzi w tym gigantycznym przedsięwzięciu.

 

Wycieczka śladami COP-u w Stalowej Woli

Zapraszamy Was na wycieczkę najstarszymi ulicami rodzinnego miasta. Podczas spaceru wskażemy najważniejsze i najciekawsze miejsca, zobaczymy ciekawe elementy architektoniczne, przybliżymy sekrety architektury modernistycznej. Ale przede wszystkim opowiemy historie ludzi, którzy budowali miasto i fabrykę – Zakłady Południowe, będące dumą Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Dokładny przebieg trasy wycieczki do ustalenia.

 

Warsztaty:

Z dawnej szafy  (przedszkole, szkoła podstawowa kl. I-III)

Na zajęciach dzieci będą mogły zaprojektować i wykonać z różnych materiałów ubiór z dawnych lat. Dowiedzą się jaka moda królowała w latach międzywojennych w momencie, kiedy powstawała jedna z najważniejszych inwestycji ubiegłego wieku - Centralny Okręg Przemysłowy.

 

W domowym zaciszu i nie tylko  (szkoła podstawowa kl. I-III)

Cofniemy się o kilkadziesiąt lat wstecz, aby przyjrzeć się, jak kiedyś meblowano wnętrza, dekorowano swoje mieszkania. Wytłumaczymy pewne pojęcia takie jak: styl, architektura wnętrz, projektowanie, a następnie zaprojektujemy własne wnętrze tworząc kolaż z wycinków gazet.

 

Zapraszamy do kina, na koncert.... (szkoła podstawowa kl. IV-IV, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna )

Inspiracją do twórczego działania podczas naszego spotkania będą druki reklamowe przebojów kinowych i muzycznych z lat 30 ubiegłego wieku, znajdujące się na wystawie. Wspólnie zastanowimy się nad rolą jaką pełni reklama, prześledzimy na wybranych przykładach jak zmieniła się jej forma oraz czym różni się od tej sprzed 80 lat a na koniec spróbujemy własnych sił jako projektanci tworząc przykładowy projekt reklamowy.  

 

80 lat COP-u (szkoła podstawowa kl. IV-IV, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna)

80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego to okazja aby zmierzyć się z kreatywnym zadaniem projektowym. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli stworzyć logo nawiązujące do tych wydarzeń jubileuszowych, wykorzystując elementy, symbole związane z  Centralnym Okręgiem Przemysłowym.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42 - lekcje; 797 120 229 -warsztaty
 • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.30 do 15.30.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli; ul. Sandomierska 1

Prowadzący lekcje i warsztaty muzealne: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska

Ceny: wstęp wolny