Zabawy z całego świata - cz.2

  • Drukuj
  • E-mail

 

GOMOKU


Dziś po raz kolejny chcemy Wam podsunąć pomysł na zabawę i to rodem z Japonii! Gomoku, czyli Szeregi z pięciu pionków. Zanim jednak przejdziemy do instrukcji – trochę historii.

Zarówno gra, jak i jej nazwa wywodzi się od go. Zasady tej gry ułożone zostały w Chinach już…4000 lat temu! Tak więc mamy do czynienia z grą o wielowiekowej tradycji. W Japonii gouznawane jest za grę narodową. Polega ona na ustawieniu na szachownicy pionków w miejscach przecięcia się linii i próbie zablokowania pionków rywala. Po długiej, rozegranej partii gouczestnicy grają w gomoku dla relaksu.

A na czym polega gomoku? W grze mogą brać udział dwie osoby. Do wykonania planszy potrzebne Wam będą: kartka papieru, ołówek / kredka / flamaster / długopis, oprócz tego potrzebujecie około 150 pionków – kamyczków, nasion fasoli lub cukierków. Grać możecie wszędzie!

Aby zacząć grę, musicie najpierw stworzyć planszę. Na kartce papieru narysujcie szachownicę podziale 13 na 13 pól. Uzyskany tym sposobem kwadrat będzie miał 169 pól i 196 punktów przecięcia się linii. Każdy z uczestników musi mieć od 70 do 80 pionków w tym samym kolorze, ale innym niż drugi gracz. Aby rozróżnić pionki, możecie np. pomalować kamyki, użyć różnych gatunków nasion lub cukierków w dwóch różnych kolorach papierków. Grę rozpoczyna gracz, który ma ciemne pionki. Ustawia jeden pionek w dowolnym miejscu na planszy, w punkcie przecięcia się linii. Drugi uczestnik także ustawia swój pionek, tyle że w innym puncie przecięcia się linii, i tak dalej. Zwycięzcą zostaje ten, który ustawi obok siebie pięć pionków w szeregu – pionie, poziomie albo na ukos.

Mamy nadzieję, że nasza propozycja przypadła Wam do gustu. Udanej zabawy!

KULIT K"RANG

Dziś przeniesiemy się do Indonezji i zaprezentujemy Wam tamtejszą grę zwaną KulitK’Rang, co oznacza łapanie w locie. Gra przeznaczona jest dla większej liczby uczestników – najlepiej, gdyby było ich 5 lub 6. Aby zorganizować zabawę, potrzebna Wam będzie miseczka i około 80 kamyków lub ziaren fasoli albo cukierków – rekomendujemy oczywiście te ostatnie, bo po udanej zabawie będzie je można skonsumować J Jeśli chodzi o miejsce, to możecie bawić się, gdzie dusza zapragnie!

Jakie są reguły tej egzotycznej gry? Otóż bardzo proste!

Wszyscy uczestnicy siadają w kręgu. Każdy musi otrzymać od 10 do 15 kamyków/ziaren/cukierków i ułożyć je przed sobą. Pozostałe zabawowe rekwizyty należy umieścić w miseczce. Gracz bierze jednego cukierka/ziarno/kamień z miseczki, kładzie go na dłoni i podrzuca do góry zdecydowanym ruchem. Następnie bardzo szybko musi wziąć cukierek/ziarenko/kamyk ze swojej kupki i „zbić” nim podrzuconego chwilę wcześniej cukierka/ziarenko/kamyka, zanim zdąży spaść na ziemię. Jeśli uczestnikowi zabawy uda się to, przysługuje mu prawo do wzięcia z miseczki jednego cukierka/ziarenka/kamyka i dołożenia go do swojej kupki. Jeśli mu się nie uda, wtedy musi dołożyć jednego ze swoich cukierków/ziarenek/kamyków do miseczki. Po tym następuje kolej następnego gracza. Zabawa trwa do momentu zniknięcia wszystkich cukierków/ziarenek/kamyków z miseczki. Zwycięzcą jest oczywiście ten, kto zdobędzie ich najwięcej.

Życzymy udanej zabawy i smacznego, jeśli zdecydujecie się na grę cukierkami.

Po więcej ciekawych propozycji edukacyjnych zapraszamy na naszego muzealnego Facebook'a.

____________________

Tekst opracowany na podstawie książki Alessandro Massasso i Laury Pollastri „W co bawią się dzieci na całym świecie? 300 pomysłów na gry i zabawy z pięciu kontynentów”, Warszawa 2009.

cykle edukacyjne

Takie było lasowiackie życie... Dawna wieś w rzeźbie Jana Puka

Wystawa prezentuje sylwetkę i prace artysty ludowego Jana Puka, przedstawiciela starszego po
...

Dekoracje ludowe inspiracją dla małych i dużych

Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
...

Wielkanocne przypominanki – Palma bije, nie zabije…

Palma bije, nie zabije… W palmach święconych w Polsce w Niedzielę zwaną Palmową (ni ...

Jak wykonać tradycyjną wielkanocną palmę?

Już dziś możecie zacząć przygotowania do Wielkanocy. ...

Wielkanocne przypominanki

Jak drzewiej wiosną świętowano ...

Czy wiesz że... Słowiańskie wierzenia

Czy wiesz, że… Słowianie żyli przez wieki pośród puszcz bezkresnych i borów nieprzemierzony ...

Kto nam prezenty przynosi?

Dzień świętego Mikołaja, a w zasadzie jego wigilia, rozpoczyna okres kiedy otrzymujemy prezenty, ...

Nowy cykl dla miłośników stylu stylu art déco

Zapraszamy Was do nowego cyklu poświęconego najciekawszym obiektom z naszych muz
...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj