Oferta edukacyjna "Wielka Wojna nad Dolnym Sanem" i "Młodzi dla Niepodległej"

MODUŁ I – Wielka Wojna nad Dolnym Sanem

Lekcje:

ŻOŁNIERZ, LEGIONISTA

Kim był Józef Piłsudski? Co to były legiony? Jakimi cechami powinien wyróżniać się żołnierz?  Na te pytania odpowiemy podczas lekcji poświęconej I wojnie światowej. Wysłuchamy pieśni „My pierwsza brygada” a także porozmawiamy o naszym hymnie, fladze i godle narodowym. Pokażemy fotografie ówczesnego Rozwadowa, medale, monety i inne artefakty z czasów Wielkiej Wojny.

MODUŁ II - Młodzi dla Niepodległej

Lekcje:

CO TO ZNACZY NIEPODLEGŁOŚĆ?

Co to znaczy niepodległość? Kim są patrioci? Czy patriota to tylko ten, kto oddaje życie za ojczyznę? Czy dzisiaj łatwo być patriotą? W czasie zajęć na wystawie postaramy się wspólne odpowiedzieć na powyższe pytania. Posłuchamy historii o tym, jak nasi przodkowie walczyli o wolność by nam żyło się lepiej. Przypomnimy sobie, jak wyglądają polskie symbole narodowe i wspólnie poszukamy ich na wystawie.

Warsztaty:

MEDALE ZA ODWAGĘ

W wyrazie uznania za bohaterskie czyny żołnierze odznaczani są medalami i orderami. Przyjmują one różne kształty i kolory, mogą być także okraszone różnymi sentencjami. Zazwyczaj wszystkie elementy medalu mają znaczenie symboliczne. Po obejrzeniu przykładów odznaczeń zgromadzonych na wystawie uczestnicy warsztatów wykonają medale za odwagę według własnego pomysłu.

ŻOŁNIERZ I JEGO MUNDUR

Czy wiecie jak wyglądał mundur legionisty z czasów I wojny światowej? Podczas warsztatów dzieci będą mogły zapoznać się z elementami munduru ówczesnego żołnierza oraz ułożyć i pokolorować puzzle z jego przedstawieniem.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

• Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel.: 15 842 00 42 oraz 797 120 229.
  • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

WAŻNE INFORMACJE!

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
  • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych, klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
  • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć do indywidualnych potrzeb odbiorców (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym).

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Anita Ryba, Katarzyna Pająk, Katarzyna Żylińska-Łuc, Marek Wiatrowicz, Beata Trybuła

Przedszkola: lekcje – wstęp wolny, warsztat – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

Wystawa „Młodzi dla Niepodległej” – wstęp bezpłatny

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Przedszkola: I.7; III.2; III.4; III.8; III.9; IV.2; IV.3; IV.8.

dla przedszkoli