Oferta przedświąteczna

Od Wschodu do Zachodu czyli o bożonarodzeniowych tradycjach i zwyczajach

Zajęcia zorganizowane w oparciu o wystawę Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli lub część etnograficzną wystawy stałej Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem (do wyboru), przybliżą wiele często zaniechanych lub zapomnianych bożonarodzeniowych i adwentowych tradycji i zwyczajów Polaków. O przygotowaniach i samym świętowaniu, opłatku, potrawach i wielu innych aspektach jakże bogatej polskiej obrzędowości, także w dziejowych zawieruchach.

Warsztaty:

Malowanie bombek

(wszystkie grupy wiekowe)

Szklane bombki na choince to piękna polska tradycja. Zapraszamy do udziału w warsztatach polegających na dekorowaniu bombek różnymi wzorami i technikami.

Betlejemki

(przedszkola, kl. I–VIII szk. podst.)

Betlejemka to nic innego jak niewielka szopka, która niegdyś była obowiązkowym elementem świąt. Dzieci poznając historię szopki oraz jej przeznaczenie, samodzielnie wykonają betlejemkę. Dla najmłodszych będzie to praca 2D, dla starszych uczestników 3D.

Serwetkowe aniołki

(przedszkola, kl. I–VIII szk. podst.)

Na naszych choinkach nie może zabraknąć oryginalnych, własnoręcznie wykonanych ozdób, które każdemu świątecznemu drzewku nadają niepowtarzalny klimat i charakter. Może to być piękny uśmiechnięty aniołek z papierowej koronki, który wykonacie podczas zajęć w muzeum.

Słomiane gwiazdki, aniołki, śnieżynki…

(przedszkola, kl. I–VIII szk. podst.)

W polskiej tradycji głęboko zakorzenione jest własnoręczne robienie ozdób choinkowych. Wykonywano je z materiałów naturalnych, będących darem natury, ale i owocem pracy człowieka. Podczas warsztatów będziemy wspólnie robić ozdoby ze słomy, jakich nie mogło nigdy zabraknąć na polskich choinkach.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 844 85 56 lub 797 120 229

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem na lekcje i warsztaty w muzeum należy zapoznać się z regulaminem zajęć który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

Ceny:

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej:

lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

dla przedszkoli