Oferta edukacyjna „Poznaj najstarsze dzielnice Stalowej Woli - Rozwadów i Charzewice”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

POCZĄTKI MIASTA I JEGO WŁAŚCICIELE


Lekcje

Lubomirscy od kuchni

Warsztaty historyczno-plastyczne związane z historią regionu, pozwolą nam opowiedzieć o rodzinie książęcej zamieszkującej dawny Rozwadów. Warsztaty rozpoczniemy  „wizytą u Księcia Lubomirskiego”, wytłumaczymy jakie zwyczaje panowały podczas uczt, co dawniej jedzono, czym charakteryzowała się staropolska kuchnia. Rodzinę książęcą poznamy również jako działaczy, mecenasów, fundatorów oraz gospodarzy wspaniałych rezydencji.

 

Warsztaty muzealne

Heraldyka dla smyka

Na warsztatach historyczno-plastycznych uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę z zakresu heraldyki, dowiedzą się czym jest herb, jakie miał zastosowania, kto go posiadał. Poznając herby Rozwadowa oraz rodów nim władających, zdobędą wiedzę o początkach miasta i jego właścicielach. Uczestnicy będą też mieli okazję do tworzenia własnych herbów.

 

ZABUDOWA MIASTA I JEJ HISTORIA


Warsztaty muzealne

Dawno, dawno temu w Rozwadowie…

Czym jest miasto i czy zawsze wyglądało tak samo? Na podstawie historii Rozwadowa dowiemy się m. in. czym charakteryzowała się dawna zabudowa miejska, do czego służył rynek, czym zajmowali się mieszkańcy Rozwadowa. Poznamy króla Jana III Sobieskiego i jego związek z Rozwadowem. Krótki spacer uliczkami dawnego miasta, podczas którego odszukamy odpowiedzi na nasze pytania, zakończymy działaniami plastycznymi – zbudujemy wspólnie makietę miasta.

 Kolej na kolej

Dzieci zapraszamy na warsztaty na ekspozycji, podczas których opowiemy o historii kolei  w Rozwadowie, o zawodzie kolejarza, o budowie lokomotywy. W części plastycznej zbudujemy z kartonów własną lokomotywę.

   

Warsztaty plastyczne

Pod szkiełkiem

Dowiemy się, czym jest witraż. Omówimy technikę wykonania, przypomnimy te oglądane w świątyni, stworzone przez Adama Stalony-Dobrzańskiego. Częścią zajęć będzie projekcja filmu o witrażach i polichromiach z Fary oraz o ich autorze. Zainspirowani dziełami artysty, wykonamy własne witraże, wykorzystując do tego żelowe farby. 

 

Wycieczki

Sakralna architektura - Fara

Zajęcia rozpoczniemy w plenerze poznając architekturę, wnętrze i wyposażenie Kościoła Farnego w Rozwadowie. Zapoznamy się z nowymi pojęciami z dziedziny architektury takimi jak: polichromia, witraż, wieża itd. Poznamy trochę historii, a wszystko to w przystępnej dla dzieci formie – będziemy szukać detali w przestrzeni kościoła, wypełniać karty z zadaniami, uczyć się przez zabawę.

 

MIESZKAŃCY I ICH ZWYCZAJE


Warsztaty muzealne

Po sąsiedzku – przedwojenni mieszkańcy Rozwadowa

W oparciu o artefakty prezentowane na wystawie, dzieci uzyskują podstawową wiedzę na temat kultury żydowskiej: świąt i obrzędowości, dowiedzą się co nazywamy mniejszością narodową i etniczną, czym jest wielokulturowość, czym jest judaizm, jakim językiem posługują się Żydzi, co oznaczają niektóre symbole żydowskie, no i najważniejsze - co mają wspólnego Żydzi z Rozwadowem? W zrozumieniu pewnych zagadnień pomocne będą specjalnie przygotowane publikacje i karty pracy, oraz pomoce bazujące na fotografiach.

 

Handlowy charakter miasta – (E-grosik)

Na zajęciach porozmawiamy o handlowym charakterze dawnego Rozwadowa. W oparciu o eksponaty, opowiemy o zwyczajach związanych z handlem na tym terenie. Dodatkowo uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak zmieniała się ta dziedzina życia na przestrzeni wieków i różnymi środkami płatniczymi pozostającymi niegdyś w użyciu. Warsztatom towarzyszy animacja, dzięki której dzieci będą mogły zrobić zakupy w przedwojennym sklepie. Otrzymają również karty z zadaniami i zagadkami, pomocne w zrozumieniu podstaw ekonomii.

 

Warsztaty plastyczne

Wycinanka

Podczas artystycznych działań dzieci zapoznają się z tradycyjną wycinanką żydowską i zmierzą się z jej wykonaniem.

 

Wycieczki

W świecie rabinów i cadyków – śladami rozwadowskich Żydów

Podczas wycieczki przejdziemy ulicami Rozwadowa, odszukamy miejsca oraz pozostałe budynki związane z dawnymi mieszkańcami miasteczka pochodzenia żydowskiego.

 

ECHA WOJEN


Warsztaty muzealne

I wojna światowa w oczach dziecka

Czym jest wolność, granica, podległość, niepodległość? Na to pytanie odpowiemy za pomocą metafory ukrytej w bajkach Ptaszki w klatce Ignacego Krasickiego oraz Pies i wilk Adama Mickiewicza. Podczas zabawy Nasze terytorium spróbujemy doświadczyć braku wolności oraz zrozumieć problem niezależności granic. Wytłumaczymy podstawowe pojęcia związane z wojną, poprzez skojarzenia przedmiotowe oraz edukacyjną grę multimedialną oraz grę memory.

 

OGRODY Z HISTORIĄ


Warsztaty muzealne

Mały ogrodnik

Warsztaty, podczas których dowiecie się czym różniły się od siebie historyczne ogrody, a przy pomocy stempli z naturalnych materiałów zaprojektujecie własny ogród wzorowany na tych historycznych.

 

Wycieczki

Podworski park w Charzewicach - wycieczka przyrodniczo - historyczna

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

·         Na ofertę składają się lekcje, warsztaty muzealne czyli lekcje połączone z działaniami plastycznymi, grami, zeszytami ćwiczeń, animacjami, warsztaty plastyczne oraz wycieczki.

·         Oferta daje możliwość wzięcia udziału w jednych wybranych zajęciach lub kreatywnego łączenia lekcji z wycieczką lub warsztatami plastycznymi.

·         Istnieje możliwość dostosowania tematyki lekcji do zainteresowań odbiorcy lub programu szkolnego.

·         Jesteśmy otwarci i elastyczni, zakres tematyczny oraz merytoryczny lekcji dostosujemy do Państwa wymagań.

·         Program każdej z wycieczek może zostać zmodyfikowany i dostosowany do zainteresowań uczestników. Prowadzenie wycieczek: Marek Wiatrowicz; Szczegółowe informacje tel. 15 842 00 42, 15 844 85 56, 797 120 229

 Jak umówić się na zajęcia muzealne?

·         Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie

tel. 15 842 00 42, 15 844 85 56, 797 120 229

 • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 60 do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce:

Zajęcia odbywają się w plenerze oraz na wystawie stałej Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

Ceny:

lekcje - 6 zł

wycieczki - 4 zł

warsztaty plastyczne - 7/8 zł (w zależności od materiałów)

 

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj