Oferta edukacyjna do wystawy "Nauki dawne i niedawne"

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje

Miary czasu

Dlaczego ludzie odmierzają czas? Czym możemy go zmierzyć? Odpowiedzi na te i inne trudne pytania poszukamy razem z Panią Klepsydrą, która oprowadzi dzieci po wystawie "Nauki dawne i niedawne". Poznamy pierwsze zegary i sposoby ich wykorzystania. Będziemy ćwiczyć nowe słowa, zmysł obserwacji i poczucie czasu.

 

Dzieciństwo komputera

Jak wyglądało dzieciństwo komputera? Dzieci poznają historię powstania pierwszych maszynek do liczenia. Zajrzymy razem do wnętrza współczesnego komputera. Dowiemy się, gdzie mieści się jego "mózg" i pamięć, a także skąd pochodzą dźwięki, które słyszymy i kolory, które wyświetlają się na ekranie.

 

Warsztaty

W laboratorium

Dzieci będą miały okazję wziąć udział w licznych eksperymentach i rozwiązać kilka logicznych zagadek. Stworzymy m.in. galaktykę w butelce, wybuchający wulkan, a także spróbujemy przejść przez kartkę papieru, czy też unieść przedmioty bez użycia rąk...

 

Dzieciństwo komputera (o liczydle)

W ramach warsztatów zaprosimy dzieci do samodzielnego wykonania liczydła. Nauczymy wykonywania prostych obliczeń. Dowiemy się, do czego dawniej używano liczydła i jak wyglądało dzieciństwo dzisiejszych komputerów.

 

Na fali

Czym jest fala? Czy fale występują tylko na wodzie? Co fale mają wspólnego ze światłem i dźwiękiem? Co to takiego szybkość dźwięku? Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania. Wykonamy eksperymenty, które pozwolą nam zbadać rozchodzenie się dźwięków (czyli echo i drgania), sprawdzić co z dźwiękiem dzieje się podczas dmuchania w tubę oraz jak zmienia się w różnych warunkach. W ramach warsztatów wykonamy prosty telefon i spróbujemy odkryć zasadę jego działania.

 

Co można znaleźć na końcu tęczy?

Światło słoneczne i jego kolory to kolejne pole naszych badań i eksperymentów. Poznamy tzw. koło barw, sprawdzimy jak wygląda światło przy różnym zabarwieniu wody. Nasze eksperymenty spróbujemy wykorzystać podczas pracy twórczej. Stworzymy przy pomocy kredek woskowych i czarnej farby zadziwiające tęczowe kompozycje. Namalujemy również pewien przedmiot używając tylko barw podstawowych, albo tylko pochodnych.

 

 

Podczas zajęć prowadzonych w ramach wystawy "Nauki dawne i niedawne", realizowane są wymagania szczegółowe podstawy programowej dla klasy I: 4.1, 4.2, 4.3, 4.4 oraz wymagania szczegółowe podstawy programowej na koniec klasy III: 4.1, 4.2, 4.3, 6.1, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 7.5.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 229
 • Zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony (od 45 min. do 90 min.)

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

 

MIEJSCE:

ul. Staszica 14 (lokal po byłej bibliotece), Stalowa Wola

 

PROWADZĄCY:

Joanna Wójcik, Katarzyna Żylińska-Łuc, Dominika Zborowska, Beata Trybuła

 

CENY:

lekcja - 5 zł

warsztaty - 6 zł

przedszkola, klasy I - wstęp bezpłatny!

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj