Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915–1918

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Wystawa prezentować będzie dorobek artystów związanych z odziałem Grobów Wojennych w Krakowie (w skrócie KGA). Działający w latach 1915–1918. Oddział zajmował się porządkowaniem pól bitewnych Galicji po walkach zimy 1914 i ofensywy gorlickiej 1915 oraz budową cmentarzy na tym obszarze. W siedzibie KGA na Wawelu pracowały artystyczne sławy z różnych krańców Europy, architekci, rzeźbiarze, a także malarze, wśród nich Wojciech Kossak, Henryk Uziembło, Franz Poledne oraz urodzony w Rozwadowie Alfons Karpiński.

Wystawa dostępna do 16 marca 2023 r.

  • Drukuj
  • E-mail

Lekcje muzealne

Den tapferen Helden” – czy poległy żołnierz to bohater? I wojna światowa w okolicach Rozwadowa

Czy Polska brała udział w I wojnie światowej? Walki podczas Wielkiej Wojny toczyły się również w okolicach Rozwadowa, a jego mieszkańcy na własnej skórze odczuli wojenne okrucieństwo. Tu też zginęli i zostali pochowani żołnierze walczących armii, między którymi  było wielu Polaków. Podczas lekcji muzealnej poznacie lokalną historię tego okresu, zobaczycie rozmach, z jakim upamiętniano poległych żołnierzy, a także dowiecie się, co wspólnego z wojennymi cmentarzami miał malarz Alfons Karpiński.

Artysta niezależny?

Lekcja opowiadająca o artyście i jego uwikłaniu w otaczające procesy polityczne. Przybliżymy sytuację artysty na przestrzeni wieków od średniowiecza aż po współczesność. Ważnym elementem lekcji będzie historia przewrotu artystycznego; o twórcach zrywających z kieratem akademickim, o tych, którzy próbowali odnaleźć swoją niezależna ścieżkę. Opowiemy o Alfonsie Karpińskim i jego historii, a wreszcie o sytuacji artystów zrzeszonych w KGA. Wspomnimy także o elementach artystycznej propagandy. Opowiemy sobie na pytanie, jakie dzieła z historii sztuki możemy za taką uznać i gdzie leży granica pomiędzy apoteozą a propagandą.

Artysta kontra okrucieństwo świata

O tym, jak wrażliwa dusza reaguje na skrajnie negatywne wydarzenia jak wojna i bestialstwo, i jakie efekty artystyczne przynosi to zetknięcie. Na lekcji pochylimy się nad obrazami pokazanymi na wystawie; opowiemy, jaki ładunek emocjonalny noszą. Zwrócimy też uwagę na to, w jaki sposób artyści wykorzystywali przyrodę do wyrażania wielu emocji (przykłady z historii sztuki).

Jak realizować ideę „Nigdy więcej wojny”

Zapoznamy się z ekspozycją o głębokim wyrazie artystycznym oraz w kontekście jej pokojowego jej przesłania. Poruszona zostanie tematyka emocji i uczuć tzw. niechcianych czy wypieranych – m.in. strachu, lęku, wstydu, wstrętu, smutku gniewu, złości... Wspólnie zastanowimy się, czym są uwarunkowane. Czy należy je w sobie bezwzględnie zwalczać? Czy posiadają dobre strony? W jakich sytuacjach są odczuwane? Wspólnie zastanowią się: nad możliwością odczytywania emocji z twarzy innych osób, nad sposobami radzenia sobie z niechcianymi emocjami, nad możliwością wczuwania się w emocje innych osób. Porozmawiamy o sytuacjach wywołujących negatywne emocje i o uznanych formach ich okazywania.

 

Warsztaty:

Nasz plakat – nasz apel: „Nigdy więcej wojny!”

Uczestnik wykonują prace plastyczne (lub kolorują wybrane przez siebie kolorowanki) o tematyce antywojennej. Po wykonaniu każdy wycina gotową pracę i przykleja na wspólny arkusz z hasłem przewodnim. Powstaje klasowy/grupowy plakat o tematyce pokojowej, antywojennej do powieszenia w klasie.

 

Podstawa programowa:

Szkoła Podstawowa

Klasy I-III

I całość; II 1-6; III całość; IV 1-2, 8, 10-12; Edukacja społeczna – całość; Edukacja plastyczna, techniczna

 

Miejsce: Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

ul. Rozwadowska 12

37-450 Stalowa Wola

tel. 15 842 02 07

 

Ceny: lekcja muzealna – 6 zł, warsztat – 10 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej: lekcja bezpłatnie

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj