Oferta edukacyjna do wystawy "Świat gadów"

Szkoły podstawowe, klasy IV-VI

Lekcje:

Prywatne życie gadów

Podczas lekcji na ekspozycji poznacie życie jednej z najbardziej tajemniczych grup zwierząt na Ziemi, zachowania i zwyczaje obecnie występujących gadów jak i teorie na temat życia prehistorycznych gigantów. Gady z całego świata, wśród nich anakondę zieloną, krokodyla nilowego, warana indyjskiego, boa dusiciela i wiele innych okazów pokażemy w znakomicie oddającej środowisko naturalnej scenerii. Lekcja będzie świetną okazją do poznania ich środowiska naturalnego, łańcucha pokarmowego jak i elementów budowy ciała.

Gady Puszczy Sandomierskiej

Gady ze swymi możliwościami adaptacyjnymi opanowały prawie wszystkie kontynenty. Przedstawicieli tej gromady możemy spotkać na obszarze Puszczy Sandomierskiej - jaszczurkę zwinkę i żyworodkę, padalca, zaskrońca oraz powszechnie występującą żmiję zygzakowatą. Na zajęciach odkryjemy cechy środowiska w którym żyją te zwierzęta, łańcuch pokarmowy, którego są elementem po ich cechy biologiczne.

Nie taki gad straszny

W oparciu o wystawę uczniowie uzyskują wiedzę na temat cech wyróżniających gady na tle innych zwierząt oraz zaobserwują ich przemianę od czasów prehistorycznych do współczesności; poznają niezwykłe gadzie umiejętności - od zmieniających ubarwienie kameleonów, poprzez odrzucające ogon jaszczurki, plujące węże, aż po biegające po wodzie bazyliszki. Poszukają też odpowiedzi na pytanie: czy smoki naprawdę istniały?

Warsztaty:

Średniowiecze życia Ziemi

Średniowiecze Życia Ziemi to czas kiedy naszą planetą rządziły prehistoryczne gady. Przy pomocy różnych artystycznych technik (tapowania, kalkowania, malowania) stworzymy obraz tamtych czasów.

materiały: szablony, kalki, duże arkusze papieru, farby, pędzle

cena: 5 zł

Gadzi gadżet

Magnesy na lodówkę z motywami zaczerpniętymi z wystawy Świat gadów, które wykonamy na warsztatach będą oryginalną pamiątką z wizyty w naszym muzeum.

materiały: magnes, flamastry, kaboszony, modelina, farba do tablic, karton

cena: 7 zł

Świat gadów z kartki papieru

Jaszczurki, krokodyle, żółwie twórczo "utrwalimy" przy pomocy techniki origami.

materiały: kolorowy papier

cena: 5 zł

Realizowane wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

• PLASTYKA: I, II, III, 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2;
  • PRZYRODA: I, II, III, IV, V, 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42, 15 844 85 56 wew. 21.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

·              Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas prowadzenia zajęć!

·              W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

·              Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

MIEJSCE

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

PROWADZĄCY

Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Katarzyna Żylińska-Łuc, Joanna Wójcik