Stauroteka, ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Stauroteka, ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Oferta edukacyjna do wystawy "Ostrów Lednicki. U źródeł chrześcijaństwa w Polsce"

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

SZKOŁA PODSTAWOWA IV-VI

Lekcje:

Jak to ze chrztem było

Oglądając wystawę poznajemy przyczyny zmiany religii przez Mieszka oraz przebieg procesu przyjęcia chrześcijaństwa, badamy fakty i hipotezy na temat tego, gdzie, kiedy i z czyich rąk chrzest został przyjęty. Dowiemy się, czym różniło się przyjmowanie chrztu na książęcym dworze od podobnej ceremonii w wiejskiej osadzie. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaka była reakcja naszych przodków na nadejście nowej wiary i ludzi ją niosących.

Stauroteka – tajemniczy zabytek sprzed tysiąca lat

Odwiedzając wystawę będziecie mogli obejrzeć niezwykły relikwiarz na szczątki Krzyża Chrystusa – Staurotekę. To zadziwiające znalezisko jest elementem wystawy „Ostrów Lednicki. Początki chrześcijaństwa w Polsce”. Opowieść o tym niesamowitym obiekcie rozpali wyobraźnię naszych najmłodszych zwiedzających, pobudzi ciekawość i chęć poznania losów Ojczyzny. Przybliżymy też dzieciom dawne wierzenia pogańskich ludów, zamieszkujących niegdyś nasze ziemie i opowiemy o tym, jak ważnym punktem w dziejach był dla Polaków rok 966.

Warsztaty:

W kręgu dawnych wierzeń – duchy wody, lasu i wiatru

Podczas warsztatów dowiemy się w co wierzyli Słowianie zanim przyjęto chrześcijaństwo. Spróbujemy wyobrazić sobie owe duchy, wody, lasu i wiatru i stworzyć ich malarskie lub rzeźbiarskie wizerunki.

Drzewo genealogiczne pierwszych Piastów

Kim był Popiel? Co oznacza jego przydomek – „Chościsko”? Jakie zależności łączyły go z Mieszkiem I? Czy byli spokrewnieni? Co o początkach dynastii piastowskiej mówią nam najstarsze kroniki? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć konstruując drzewo genealogiczne dynastii Piastów. Nasze prace wykonamy w oparciu o zachowane teksty źródłowe dotyczące historii rodu od jego zarania aż po czasy Bolesława Chrobrego.

Życie w grodzie

Warsztaty uzupełniające zajęcia na ekspozycji, podczas których przyjrzymy się, jak żyli nasi przodkowie. Dowiemy się jak wyglądały grody i w jakim celu je budowano, jakie wyposażenie posiadały chaty. Przybliżymy codzienne życie Słowian, zajrzymy do ich kuchni, szafy i na przysłowiowe podwórko. W części plastycznej wykonamy własne gliniane naczynia.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

» Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 224

» Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.15 do 15.30

» Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. Do 90 min.

UWAGA!

» Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

» W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

» Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: ul. Staszica 14 (lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej), 37-450 Stalowa Wola

Ceny: lekcje – 4zł

Warsztaty – 5zł

Przedszkola, klasy I – wstęp wolny

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej dla klas IV - VI szkoły podstawowej z przedmiotów:

» JĘZYK POLSKI: I (1.1, 1.2, 1.3, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 3.5), II (1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2, 3.4), III (1.1, 1.8, 1.9, 1.10);

» HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO: 3.1, 3.2, 3.3, 4.1, 7.1, 7.2, 8.1, 8.2, 8.3, 10.1, 10.2, 10.3, 10.4;

» PLASTYKA: 1.1, 1.2, 2.1, 2.2.

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj