Oferta edukacyjna do wystawy „Świat motyli”

LEKCJE

Las – wspaniały dar natury

Lubimy, gdy otacza nas piękny krajobraz, zieleń koi nasze zmysły. Chętnie słuchamy szumu drzew i śpiewu ptaków. Z radością chwytamy kosze i pędzimy do lasu na grzyby, jagody, jeżyny… Lasy są częścią naszego życia. Kiedyś zajmowały ogromne obszary Polski, a dzisiaj musimy je chronić, by nadal cieszyć się jego skarbami. Na lekcji muzealnej na wystawie poznacie cechy charakterystyczne Puszczy Sandomierskiej, poznacie chronione rośliny i zwierzęta, dowiecie się, jakie znaczenie dla współczesnego człowieka ma las i jego ochrona.

Motylem jestem

Czy motyle są szkodnikami? Jak długo żyją? Jak z gąsienicy powstaje piękny motyl? Prześledzimy cykl rozwojowy motyli od jajeczka do barwnego imago. Przedstawimy niesamowite okazy z całego świata zachwycające kolorami, kształtem skrzydeł i wielkością. Uczestnicy zajęć poznają też środowisko, w którym żyją egzotyczne zwierzęta, nie tylko motyle, ale też ptaki i ssaki.

Unikatowe skarby australijskiej przyrody

Co to są gatunki endemiczne? Jak powstają? Australia zaskakiwała i nadal zaskakuje przyrodników i pasjonatów przyrody swoimi „dziwnymi” zwierzętami. Na zajęciach w muzeum poznacie bliżej życie pięknych egzotycznych motyli, ale także dziobaka, kiwi, barwne egzotyczne ptaki oraz ich znaczenie dla środowiska, w którym występują.

Wielobarwny świat przyrody

Na podstawie oglądanej wystawy uczniowie zapoznają się z różnorodnością świata natury występującą na naszej planecie, niezwykłością nieznanych gatunków motyli, ptaków i zwierząt żyjących na odległych kontynentach (Australia, Nowa Gwinea) oraz będą mogli je porównać z przykładami rodzimych ssaków zamieszkujących dawną Puszczę Sandomierską. Wielobarwny pokaz motyli daje nie tylko przyjemność z samego podziwiania fantastycznych zestawów kolorystycznych, ale pozwala także na poznanie poszczególnych faz rozwoju tych nadzwyczaj pięknych owadów, również podczas obserwacji żywych egzemplarzy.

WARSZTATY

Przeobrażenie

Punktem wyjścia stanie się dla nas książka Bardzo głodna gąsienica z pięknymi ilustracjami Ericka Carla. Podczas warsztatów stworzymy własne ilustracje przedstawiające gąsienice, poczwarki i motyle w technice kolażu. Dzięki temu nie tylko rozbudzimy kreatywność, ale powtórzymy wiedzę z przyrody, gdyż  za pomocą ilustracji opowiemy, na czym polega przeobrażenie motyla.

,,Rysowanie” nitką

Na wystawie poznamy różnorodne gatunki egzotycznych zwierząt. Proponowane warsztaty pozwolą utrwalić ich wygląd i nazwy w naszych głowach i na papierze. Dzieci m.in wypełnią kolorową włóczką powierzchnię obrazka przedstawiającą wybrane ptaki i motyle zgodnie z narysowanym kształtem oraz w odpowiednim kolorze.

Torba eko

Motyle i ptaki mają w sobie wiele piękna, często są dekoracyjne, wielobarwne, dlatego ich motyw pojawia się nierzadko na różnych przedmiotach użytkowych, którymi lubimy się otaczać. Na zajęciach stworzymy taki dizajnerski przedmiot ozdobimy bowiem bawełniane torby farbami do tkanin.

Graficzne zwierzęta - linoryt

Za pomocą rylca i farby graficznej nauczymy się nowej techniki – linorytu. Stworzymy kompozycje graficzne, wykorzystując wizerunki poznanych na wystawie zwierząt.

Ptaki z włóczki

Ptaki zamieszkujące Puszczę Sandomierską mogą również być inspirujące. Podczas zajęć wykonamy ich podobizny, ozdobne ptaki z włóczki.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

· Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. : lekcje - 15 842 00 42, warsztaty plastyczne - 797 120 229

· Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.30

· Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

MIEJSCE: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska1

CENY: lekcje – 4 zł; warsztaty 5/7 zł

PROWADZĄCY: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej:

Szkoła podstawowa IV-VI: przyroda - 4.1, 4.3,  4.4, 4.7, 5.3, 5.5, 7.3, 7.4, 13.2, 13.3, 13.4; plastyka - 1.1, 3.1

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)