Oferta edukacyjna do wystawy "Połącz się!"

LEKCJE:

Dźwięk, elektryczność i zjawiska z nimi związane

Dzięki eksponatom wystawy poznamy wiele faktów dotyczących zjawisk towarzyszących rozchodzeniu się dźwięku i fal elektromagnetycznych w różnych ośrodkach. Na tej podstawie opowiemy o korzyściach z odkryć fizyków dla rozwoju technologii komunikacyjnych.

WARSZTATY:

Tam-tam – zrób to sam!

Czy wiecie, że plemiona afrykańskie ważne wydarzenia, jak narodziny, śmierć, ślub i zapowiedź stanu wojny obwieszczały sąsiadom za pomocą tam-tamów? W czasie zajęć warsztatowych przygotujemy małe bębenki, dzięki którym będziecie mogli wystukiwać rytm i w ten sposób przekazywać zaszyfrowane wiadomości.

Badanie dźwięku

Zajęcia pomogą nam zrozumieć wiele zjawisk związanych z dźwiękiem. Wykonując proste doświadczenia wytłumaczymy m.in.: czym jest fala dźwiękowa, w jaki sposób rozchodzi się dźwięk, a także na czym polega rezonans akustyczny.

Rebusy, szyfry, zagadki

Warsztat, na którym poznacie różne metody szyfrowania wiadomości, m.in. szyfr Cezara, szyfr Nihilistów, szyfry harcerskie. Następnie zdobytą wiedzę wykorzystamy do rozszyfrowania tajnych wiadomości, umieszczonych na kartach tajemniczych ksiąg, ukrytych na wystawie. Ponadto wykonamy flagi na masztach, służące do nadawania tzw. kodu semaforów i wspólnie przekażemy wybraną informację osobom zgromadzonym na drugim końcu sali ekspozycyjnej.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

· Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. : 797 120 224

· Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30

· Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

•             Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

•             W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

•             Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

MIEJSCE:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Staszica 14 (lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej)

CENY : lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł

PROWADZĄCY: Katarzyna Żylińska-Łuc, Dominika Zborowska, Beata Trybuła

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoła Podstawowa

IV - VI                   j. polski: I (1.1, 1.3), II (1.1, 2.2, 2.3, 2.11, 3.1), III (1.1, 1.2, 1.9)

przyroda: 8.6, 8.8, 8.9, 8.10

matematyka: 13.1, 13.2, 14.3

informatyka: 1.2, 1.6, 2, 6.1, 6.2

zajęcia techniczne: 1.1, 2.1

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)