Oferta edukacyjna Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

LEKCJE

Młoda Polska – nowy nurt w sztuce

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej)

Przełom wieków, jedna z najbardziej fascynujących epok w naszej kulturze – Młoda Polska. Kolebką i najaktywniejszym  ośrodkiem sztuki był wówczas Kraków. To właśnie tu powstało centrum aktywności intelektualnej i artystycznej. Rysunki i grafiki znakomicie wpisują się w sztukę młodopolskich buduarów. Karpiński był cenionym portrecistą. Przez całe swoje życie malował portrety pięknych dam, aktorek i modelek. Jego twórczość cechuje prostota  i elegancja, ale również niesamowita wytrwałość. Pomimo bardzo wielu nowych stylów, do końca pozostał on wierny klimatowi malarstwa Młodej Polski.

 

Z Rozwadowa, Monachium, Wiednia, Paryża, Krakowa…

światowy malarz kameralny

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej)

Na kształtowanie się twórczej osobowości Alfonsa Karpińskiego wpłynął pobyt w małomiasteczkowym Rozwadowie, galicyjsko-mieszczańskim Krakowie, niemiecko zasadniczym Monachium, klasycznie cesarskim Wiedniu czy artystycznie uduchowionym Paryżu. Artysta doświadczył też przemian przełomu wieków oraz upadku i odbudowy w efekcie światowych wojen, kilka razy niejako zaczynając swe życie na nowo. Czerpiąc z egzystencjalnych doświadczeń trwał wierny malarstwu, tworząc swój intymny, kameralny świat portretów, martwych natur i pejzaży, do odwiedzenia którego nas zaprasza…

 

WARSZTATY

Stwórz własny obraz

(klasy I-VIII szkoły podstawowej)

To propozycja zajęć teoretycznych połączonych z eksperymentowaniem i zabawą na stanowiskach multimedialnych. Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą kompletną wiedzę na temat powstawania dzieła malarskiego oraz rysunkowego, od strony warsztatowej oraz koncepcji malarskiej. Zobaczą, jak przygotowuje się podobrazie, poznają rożne techniki, rodzaje farb i narzędzi do rysowania. Dowiedzą się, czym jest kompozycja i jakie są jej rodzaje. Porozmawiamy o kolorach i świetle w obrazie oraz tematach podejmowanych przez artystów. Będziemy uczyć się poprzez działanie, krótkie ćwiczenia i zabawę, aby w przyszłości wykorzystać zdobytą wiedzę do stworzenia własnych malarskich prac.

 

Mistrz martwych natur

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej)

Temat martwych natur, bardzo chętnie podejmowany przez Alfonsa Karpińskiego, zyskał na jego płótnach wyjątkowe piękno. Artysta malował głównie martwe natury z kwiatami, dopełnione widokami wnętrz salonów, portretami, pejzażami czy też wizerunkami zwierząt. Podczas warsztatów dowiemy się, czym jest martwa natura jako temat malarski oraz w jaki sposób podejmowany był przez artystów na przestrzeni wieków. Naszą opowieść zobrazujemy wybranymi przykładami ze sztuki. Poznając zagadnienie w praktyce, malując własny obraz zdobędziemy również  podstawową wiedzę nt. kompozycji, perspektywy, barw.

 

Plaża w Lido

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej)

Kolor, światło, faktura, plama – to hasła, które weźmiemy pod lupę analizując tytułowy obraz „Plaża w Lido” przed rozpoczęciem pracy malarskiej. Praca powstała podczas podróży Karpińskiego do Włoch. My, w ślad za artystą, dzięki naszej wyobraźni udamy się w podróż do wybranego zakątka na świecie i stworzymy pełną słońca i pastelowych kolorów pracę malarską. Fakturę w naszej pracy oraz jasne pastelowe barwy uzyskamy dodając do farb pasty do zębów.

 

PORTRETY OPOWIEŚCIĄ O PRZESZŁOŚCI

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej)

Postaci spoglądające z portretów Karpińskiego, piękne zamyślone damy, dzieci, poważni mężczyźni, mieszczanie podczas swoich codziennych obowiązków, dają nam namiastkę tego, jak wyglądały czasy i ludzie, w których tworzył artysta. Podczas zajęć uczestnicy opowiedzą o własnych czasach tworząc portrety swoich kolegów i koleżanek. Zmierzymy się z trudną sztuką portretu, pozowania, a co najważniejsze zdobędziemy podstawową wiedzę na temat portretowania. Praca artystyczna poprzedzona zostanie wstępem teoretycznym nt. portretu w sztuce.

 

Żółte róże

(klasy IV-VIII szkoły podstawowej)

Kwiaty, w tym tytułowe żółte róże, to jeden z głównych motywów podejmowanych przez Alfonsa Karpińskiego. Był nimi zafascynowany, pokazywał je w różnych fazach rozwoju tworząc pokaźny zbiór prac. Na jego płótnach oprócz róż pojawiały się również  astry, nagietki, cynie, mimozy, azalie, rododendrony. Spotkanie ze sztuką Karpińskiego będzie w tym wypadku również okazją, aby bliżej poznać naszą florę, polskie kwiaty, jak również wybranych artystów, którzy czerpali inspirację z przyrody wykorzystując motywy kwiatowe w swojej sztuce. Podczas zajęć poznamy różne gatunki kwiatów, dowiemy się, jak pachną, kiedy najlepiej je zbierać i gdzie. W części artystycznej wykonamy jedną z dwóch propozycji: zielnik, lub pracę malarską (kwiaty w wazonie).

 

Zapach kwiatów

(klasy I-VIII szkoły podstawowej)

Oryginalna, własnoręcznie wykonana, a przy tym pachnąca kwiatami pocztówka, kartka będzie zapewne miłą pamiątką po wizycie w Galerii Alfonsa Karpińskiego. Wśród proponowanych technik (dostosowanych do wieku uczestników), którymi wykonamy pracę nie zabraknie wyklejanki i quillingu.

 

INFORMACJA DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ

Zachęcamy szkoły do podjęcia całorocznej współpracy, w ramach której uczniowie będą mogli skorzystać z pakietu zajęć plastycznych, wycieczek i lekcji muzealnych, organizowanych z okazji otwarcia nowej galerii malarstwa w naszym mieście. Więcej informacji pod nr tel. 797 120 229.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr tel.: 15 842 02 07

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

 

MIEJSCE

Galeria Alfonsa Karpińskiego (budynek po dawnym sądzie), ul. Rozwadowska 12

 

CENY

Lekcja – 6 zł

Warsztaty – 4–7 zł (w zależności od użytych materiałów)

Przedszkola: lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

 

Oferta realizuje wymagania programowe przedmiotów:

Przedszkola: I.7; III.4; III.8; III.9; IV.8; IV.9.

Szkoła Podstawowa klasy I-III: IV.1; IV.11; edukacja polonistyczna: 1.1; 1.2; 1.5; 2.2; 2.4; 2.7; edukacja plastyczna: 1.1; 2.1; 2.2; 2.3; 3.1; 3.2; 3.3.

Szkoła Podstawowa klasy IV-VIII: język polski: I.3; I.7; klasy IV-VI: III.1.1; klasy VII-VIII: I.2.3; IV.3;plastyka: I.1; I.2; I.3; I.5; I.6; II.1; II.6; III.4.

Liceum / technikum: historia sztuki: I.1 f, g; I.2; I.5; II.1; II.5, II.13 c, II.14, II.15; III.1; III.2; III.4; IV.2; IV.4 a, b; IV.7; V 3; plastyka: I.1; I.5; I.6; III.1; język polski: (wymagania ogólne) IV.1, IV.5.

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj