Oferta edukacyjna do wystawy „Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach".

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Jan Matejko, Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie i wielu innych najwybitniejszych malarzy polskich.

Prezentowana wystawa to nie tylko zbiór pięknych dzieł wybitnych indywidualności artystycznych. To żywa historia Polski pędzlem i sercem malowana przez naszych Wielkich Polaków. To ważny element dziedzictwa kulturowego, który stanowi o naszej wartości i tożsamości narodowej. Znakomite portrety, pejzaże i sceny rodzajowe tworzą niezwykłą kolekcję sztuki polskiej.

Udział w zajęciach na wystawie pozwoli zarówno poznać ważne postaci, ale także prądy artystyczne kilku epok polskiego malarstwa i ważne wątki z polskiej i lokalnej historii.

 

 

Lekcje muzealne

Dostosowane do wszystkich grup wiekowych

 

Historia pędzlem malowana

W oparciu o wybrane prace prezentowane na wystawie w przystępny sposób przybliżymy niektóre wydarzenia i postaci z polskiej historii.

Wielkie malarstwo – lokalna historia

Wielka sztuka na światowym poziomie może być znakomitym odbiciem lokalnej historii. Przechadzając się po wystawie, opowiemy o odniesieniach do regionu nadsańskiego, wskażemy postaci i wydarzenia namalowane przez znanych polskich malarzy, które ściśle nawiązują do dziejów naszej małej ojczyzny.

W poszukiwaniu malarskich tajemnic

Na wystawie, oglądając obrazy pędzla wspaniałych artystów z różnych epok, poszukujemy autorskich tajemnic, ukrytych symboli, malarskich sztuczek i technicznych nowinek, poznajemy ciekawe fakty związane z twórcami oraz przedstawionymi na płótnach postaciami i sytuacjami… To znakomita edukacyjna zabawa, w przyjemny sposób odkrywająca nieznane przestrzenie, za sprawą beztroskiej przechadzki po labiryntach historii i sztuki, poszerzająca horyzonty i dająca rzetelną wiedzę.

Kolekcje i kolekcjonerzy

Co to jest kolekcja i kto może być kolekcjonerem? Po co tworzymy kolekcje? Czy „życie” kolekcji kończy się wraz z odejściem jej twórcy? Kolekcjonerstwo bierze się z pasji i zamiłowania, jest gromadzeniem przedmiotów, które wzbudzają emocje, a skutkuje niezwykłymi zbiorami, które dają radość i pomagają edukować zarówno młodszych jak i starszych. W przestrzeni wystawy przyjrzymy się bliżej postaci jej autora – Tadeusza Dobrowolskiego – spróbujemy odnaleźć klucz, którym posługiwał się tworząc swoją kolekcję, ale prześledzimy też jej dalsze losy. Odkryjemy też związek kolekcjonerstwa z polskim muzealnictwem.

 

Warsztaty

Hetta wio! Wiśta wio!

(przedszkola i kl. 1-3 szk. podst.)

Inspiracją do zajęć będą dla nas obrazy Kossaków, Chełmońskiego, Matejki, którzy do mistrzostwa doprowadzili warsztat malowania sylwetek koni w ruchu. Podczas zajęć najmłodsi wykonają tradycyjną zabawkę – konia na patyku.

Świat ziaren

(przedszkola, szk. podstawowe)

Zainspirowani obrazem Wyczółkowskiego „Siewca” dzieci tworzą obrazki poznając jednocześnie rodzaje ziaren. Będą mogły wykorzystać ich różnorodną fakturę, wielkość i kolorystykę do skomponowania oryginalnego obrazu.

Konie

(wszystkie grupy wiekowe)

Zainspirowane malarstwem Kossaka, Brandta i Chełmońskiego dzieci stworzą sylwetki koni. Dla młodszych wycinanka 3d, dla starszych np. malowanie na desce i poważniejsze podejście do tematu.

Drzewko czterech pór roku

(szk. podstawowe)

Pejzaże od dawna inspirowały malarzy, przyroda jest ważnym elementem sztuki od wielu wieków. Inspirując się kolorystyką i kompozycją wybranych prac z wystawy, dzieci wykonają wielobarwne drzewo czterech pór roku.

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ, OSOBY ZE SPECTRUM AUTYZMU

Historia pędzlem malowana

W oparciu o wybrane prace prezentowane na wystawie w przystępny sposób przybliżymy niektóre wydarzenia i postaci z polskiej historii.

 

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Bliżej sztuki

Godzinne oprowadzanie z audiodeskrypcją wybranych dzieł prezentowanych na wystawie.

 

Dzieje wędrującej kolekcji

Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Kurator wystawy: Joanna Szeligowska-Farquhar, Muzeum Śląskie w Katowicach

30 sierpnia 2020 – 10 stycznia 2021

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 844 85 56 lub 797 120 229

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

 

Ważne informacje

Zapewniamy uczestnikom najwyższy standard bezpieczeństwa podczas pobytu w Muzeum.

Reżim sanitarny wymusza na nas podział na mniejsze grupy, z których jednak każda weźmie udział w trzech lekcjach muzealnych w ramach jednego biletu. Wykupując lekcję na wystawie „Kolekcja śląska”, w uzupełnieniu otrzymują uczniowie zajęcia na wystawie stałej „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” oraz na wystawie „Megality w Polsce”.

Podczas zajęć wszyscy uczestnicy mają obowiązek zakrycia ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

Warsztaty będą się odbywały przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa: w muzealnym ogrodzie, a w razie niesprzyjającej pogody na wystawie stałej.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem na lekcje i warsztaty w muzeum należy zapoznać się z regulaminem zajęć, który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

 

Ceny:

lekcja muzealna – 6 zł, warsztat – 7 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej: lekcja bezpłatnie, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Przedszkola: I.5; I.6; II.2; II.9; III.1; III.4; III.5; III.6; III.7; IV.1; IV.5; IV.7; IV.8; IV.9; IV.18.

Szkoły podstawowe klasy I-III: (wym. ogólne): II.1; II.2; II.4; III.1-3; III.5; III.7; IV.6; IV.10; IV.11;

(wym. szczegółowe): ed. polonistyczna: 1.1); 1.2); 1.4); 2.1-4); 3.3); 6.2); ed. społeczna: 1.1); 1.4); 1.7); 1.10); ed. plastyczna: 2.1-6; 2.8; 3.1-3.

Szkoły podstawowe klasy IV-VIII: plastyka (wym. szczegółowe): I.1-6; II.1; II.6; III.1-8;

historia (wym. szczegółowe): XI.6; XXIII.1-4.

Liceum/technikum: plastyka: (wym. szczegółowe): I.1-6; III.1-6; IV.1-6; historia sztuki

(wym. szczegółowe): I.1e); I.1f); I.4-7; II. 1-8; III.1-5; historia (wym. szczegółowe): XXXVI.1-4.

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj