Oferta edukacyjna do wystawy „Megality w Polsce".

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Budowle megalityczne są dziś najbardziej spektakularnymi, znanymi pozostałościami kultur istniejących przed tysiącami lat. Przyciągają nie tylko naukowców i miłośników historii oraz archeologii, ale także pasjonatów tajemnic. Megality (z j. greckiego: wielkie kamienie) należą do najbardziej znanych starożytnych zabytków na terenie Europy, a podobne konstrukcje znajdują się także na innych kontynentach.

Na wystawie przybliżymy przede wszystkim aktualną wiedzę o budowniczych polskich megalitów, czyli ludności kultury pucharów lejkowatych, której rozwój przypada na epokę neolitu – czas rolników i hodowców (od końca IV przez całe III tysiąclecie p.n.Ch.). Wśród prezentowanych obiektów znajduje się ceramika, w tym naczynia stanowiące wyposażenie grobowe, krzemienne, kamienne i kościane narzędzia pracy oraz przedmioty codziennego użytku, ale też kopie zabytków krzemiennych i repliki naczyń. Wyjątkowe prezentowane tu znalezisko to dwa unikatowe pierścienie bursztynowe z grobowca megalitycznego w Łupawie (woj. pomorskie). 

Plansze informacyjne, filmy i animacje komputerowe są cennym uzupełnieniem do eksponowanych zabytków.

LEKCJE

Dostosowane do wszystkich grup wiekowych

 

Od megalitów do piramid

Ludzie od tysięcy lat wznosili budowle sakralno-funeralne, nawet w czasach gdy wymagało to od nich ogromnych nakładów i niezwykłego wysiłku. Jakim celom miały służyć takie budowle? Jaką rolę odgrywał u naszych przodków kult zmarłych? Jakie były różnice pomiędzy pochówkami elit a zwykłych członków społeczności? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć sobie podczas zwiedzania wystawy „Megality w Polsce”.

Dolmeny, menhiry, kromlechy… Tajemnice megalitycznych budowli

Próba wyjaśnienia tajemnic związanych z budowlami i konstrukcjami wykonywanymi przy użyciu ogromnych głazów – czym naprawdę były i jakie przypisywano im przeznaczenie? jakie miały związki z wierzeniami naszych przodków? jakich techniki budowlanych używali ludzie z okresu neolitu, nie dysponujący metalowymi narzędziami, ani zaawansowana technologią, dla stworzenia gigantycznych struktur? Detektywistycznym dywagacjom posłuży wystawa „Megality w Polsce”.

Rewolucja w neolicie?

Czym różni się koczowniczy tryb życia od osiadłego? Kim byli neolityczni rolnicy? Lekcja na wystawie pozwoli poznać i zrozumieć fenomen rewolucji neolitycznej i przybliży jej niebagatelne znaczenie w dziejach ludzkości. Poszukamy odpowiedzi na pytania, co to jest flasza z kryzą, skąd się wzięła nazwa kultura pucharów lejkowatych, co to jest pochówek szkieletowy i w jakim celu wkładano zmarłym do grobów przedmioty codziennego użytku.

Tajemnice kamiennych kręgów

Lekcja skupiona na zrozumieniu tajemnic jakie skrywają kamienne budowle megalityczne.

Wierzenia i kulty wokół budowli megalitycznych

Lekcja przybliżająca duchowość naszych przodków, cel powstawania budowli megalitycznych i rolę kapłana w społecznościach prehistorycznych.

Kamienne pomoce życia codziennego

Lekcja skupiona na znaczeniu przedmiotów codziennego użytku w rozwoju cywilizacyjnym.

WARSZTATY

Kamienna biżuteria

Od najdawniejszych czasów biżuteria miała duże znaczenie dla człowieka. Była oznaką statusu społecznego, atrybutem władzy, wyrazem kultu religijnego. Nadal bywa symbolem uczuć  czy ozdobą stroju. Współczesne metody jej wytwarzania różnią się  od tych sprzed setek czy tysięcy lat.

Inspirując się biżuterią neolityczną, wykonamy własne ozdoby z rzemyka, muszli, kamieni i innych naturalnych materiałów.

Domowe przedmioty

Spacer po okolicy, wyszukanie elementów (ewentualne wcześniejsze przygotowanie materiałów [kamienie, sznurek, kawałki drewna itp.]) i stworzenie z nich przedmiotu codziennego użytku podczas warsztatów.

Znaczenie słońca

Warsztat gimnastyczny. Podczas trwania uczestnicy dowiedzą się jakie znaczenie dla naszych przodków miało słońce. Po dyskusji krótkie Powitanie Słońca (joga).

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ, OSOBY ZE SPECTRUM AUTYZMU

Historia zaklęta w kamieniach

W oparciu o wybrane zabytki i repliki prezentowane na wystawie w przystępny sposób opowiemy o tym, czym był neolit, jak żyli wówczas ludzie i co zajmowało ich na co dzień.

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Bliżej prahistorii

Oprowadzanie z audiodeskrypcją wybranych zabytków prezentowanych na wystawie. Na ekspozycji znajdują się eksponaty, które będzie można poznawać poprzez dotyk (przy użyciu rękawiczek jednorazowych, zapewnia je Muzeum).

Program realizuje założenia podstawy programowej do historii:

Szkoła podstawowa

kl. IV-VIII: wym. ogólne: I.1-5, II.3-5, III.1-3; wym. szczegółowe: III.1-4

kl. V-VIII: wym. szczegółowe: I.1-2, 5.

Szkoły ponadpodstawowe

wym. ogólne: I.1-2, II.1-5, III.1-3; wym. szczegółowe: I.1-3, II.1; zakres rozszerzony: I.1-3, II.1-3.

„Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych”

Kurator wystawy: Monika Kuraś

20 września 2020 – 10 stycznia 2021

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 844 85 56 lub 797 120 229

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.30.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

Ważne informacje!

Zapewniamy uczestnikom najwyższy standard bezpieczeństwa podczas pobytu w Muzeum.

Reżim sanitarny wymusza na nas podział na mniejsze grupy, z których jednak każda weźmie udział w trzech lekcjach muzealnych w ramach jednego biletu. Wykupując lekcję na wystawie „Megality w Polsce”, w uzupełnieniu otrzymują uczniowie zajęcia na wystawie stałej „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” oraz na wystawie „Kolekcja śląska”.

Podczas zajęć wszyscy uczestnicy mają obowiązek zakrycia ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

Warsztaty będą się odbywały przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa: w muzealnym ogrodzie, a w razie niesprzyjającej pogody na wystawie stałej.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem na lekcję i warsztaty w muzeum należy zapoznać się z regulaminem zajęć, który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

 

Ceny:

lekcja muzealna – 6 zł, warsztat – 7 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej: lekcja bezpłatnie, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj