Ile […] mieści się w jednym kwiecie róży…

Wystawa, której motywem przewodnim jest róża, składa się z ponad 150 obiektów – obrazów, tkanin, ceramiki artystycznej i użytkowej, bibelotów, elementów ubiorów, naczyń i rzemiosła. Przybliża nam bogactwo zastosowań i atrakcyjność róży wśród twórców i użytkowników. Na ekspozycji oprócz twórczości Alfonsa Karpińskiego prezentowane są też obrazy m.in.: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Pankiewicza, Bolesława Biegasa, a także malarstwo dawne – XVII- i XVIII-wieczne portrety. Dodatkowo na ekspozycji znajduje się też porcelana i fajans z najsłynniejszych europejskich manufaktur, a także rzemiosło artystyczne dekorowane motywem róży.

Wystawa dostępna do 21 maja 2023 r.

Lekcje muzealne

Róża – muza artystów

Korzystając z bogactwa dzieł sztuki z kilku epok, uczestnicy lekcji poznają różne sposoby na przedstawienie w malarstwie tego samego motywu. Odkryją wielość i różnorodność środków wyrazu, jakimi operowali twórcy oraz odkryją okoliczności powstania niektórych obrazów.

Róża – co w sobie mieści?

Lekcja muzealna oraz warsztaty plastyczne połączone z zajęciami na temat emocji i uczuć, m.in. ich rozpoznawanie i rozumienie, radzenie sobie z emocjami własnymi i innych ludzi. Uczestnicy poznają czym są emocje, a czym uczucia oraz co je odróżnia od siebie. Poznają też rodzaje emocji i uczuć.

Warsztaty

Urządzamy ogród różany

Do własnoręcznie wykonanego kolorowego wachlarzyka uczestnicy przyklejają własnoręcznie wykonane papierowe róże. Swój kolorowy bukiecik każdy uczestnik przykleja do patyczka. Bukieciki można wkomponować w ozdobiony ring styropianowy tworząc piękne rosarium.

Blask różanego lampionu

Każdy uczestnik wykonuje własny lampion z serwetki z motywem różanym oraz z patyczków. Lampion jest sześcienny i półprzeźroczysty. Po włożeniu świecących lampek (np. na żyłce) tworzymy niezwykłe, klimatyczne światło.

Podstawa programowa:

Szkoła Podstawowa klasy IV-VIII

Historia, plastyka, technika, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, biologia, geografia

 

Miejsce: Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

ul. Rozwadowska 12

37-450 Stalowa Wola

tel. 15 842 02 07

 

Ceny: lekcja muzealna – 6 zł, warsztat – 10 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej: lekcja bezpłatnie

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj