Nie tylko męski świat zabawek mechanicznych

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Lekcje muzealne

1. Zabawkowa prehistoria

Zabawa i zabawki towarzyszą dzieciom od zarania dziejów. Dzięki odkryciom archeologicznym wiemy, że już dzieci starożytnej Babilonii i Egiptu miały swoich zabawkowych ulubieńców. Bączki, zwierzątka z ruchomymi elementami, gliniane grzechotki i kamienne kręgle to najdawniejsze znane nam zabawki. Niektóre z nich liczą nawet 3000 lat. Jeśli jesteście ciekawi, kiedy powstało pierwsze jojo lub czym bawiono się w starożytnej Grecji, zapraszamy na ekspozycję, na której przybliżymy Wam historię pierwszych zabawek.

2. Przemysł zabawkarski – o masowej produkcji i trendach w świecie zabawek PRL

Lata międzywojnia to zdecydowany wzrost zainteresowania znaczeniem zabawy w rozwoju dziecka. U kresu II wojny światowej w Polsce obserwujemy natomiast prawdziwy rozkwit fabryk, spółdzielni zabawkarskich i masowej produkcji zabawek. Na naszej ekspozycji prezentujemy zabawki wytwarzane na polski rynek, którymi bawiły się pokolenia Polaków w XX wieku. Pokazujemy też, jak mógł wyglądać PRL-owski sklep z zabawkami. Zapraszamy do podróży w czasie w ramach lekcji historii o promykach światła i refleksach koloru w szarzyźnie życia za żelazną kurtyną.

3. Lalki, misie i samochody…

Czy lalki są tylko dla dziewczyn, a samochodami lubią się bawić wyłącznie chłopcy? A może to tylko stereotypowe wyobrażenia dorosłych, próbujących narzucić dzieciom role społecznie uznawane za normę? Na naszej wystawie możecie zobaczyć przykłady zabawek burzących te sztuczne kategoryzacje. Poznanie mechanizmu działania skaczącej żabki, ruchomego miasteczka i Wańki-wstańki będzie nie lada gratką dla wszystkich dzieciaków. Opowiemy też trochę o historii pluszowego misia, o lalkach i autkach. Zastanowimy się, która z dziecięcych zabawek jest najstarsza i porozmawiamy o tym, dlaczego zabawa w życiu dziecka jest tak ważna.

WARSZTATY


Wystrzałowa rakieta

To propozycja warsztatu dla bardziej zaawansowanych manualnie grup. Pokażemy Wam jak z trzech kubeczków, dwóch gumek i wykałaczek stworzyć małą, prostą zabawkę mechaniczną – startującą rakietę. Gotowi? Do lotu!

Tańczący miś

Tradycyjna, ponadczasowa zabawka, dostarczająca wiele radości i przywołująca miłe wspomnienia. Wykonajmy razem wesołego misia o ruchomych, tańczących łapkach.

 

Podstawa programowa:

Szkoła podstawowa IV-VIII

1), 13)

 

Miejsce: Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

ul.Rozwadowska 12

37-450 Stalowa Wola

tel: 15 842-02-07, wew.17

Ceny: lekcja muzealna-6 zł

          warsztat-10 zł


dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj