Oferta edukacyjna do wystawy „VIVA MONIUSZKO!”

Wystawa Viva Moniuszko! prezentowana w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli została przygotowana specjalnie z myślą o młodych pasjonatach muzyki, którzy pragną bliżej poznać biografię i niezwykłą twórczość Stanisława Moniuszki, ale też o tych, którzy niewiele wiedzą o tej wybitnej postaci polskiej sztuki i kultury. Ten znakomity artysta to nie tylko kompozytor, ale przede wszystkim wielki patriota, piewca i obrońca polskiej kultury i tradycji w jakże trudnych czasach zaborów.

Na ekspozycji można zobaczyć między innymi projekty kostiumów i dekoracji do znakomitych oper: „Strasznego Dworu”, „Halki” czy „Hrabiny”, a w budce akustycznej posłuchać i zaśpiewać – jak na karaoke – wybrane pieśni Moniuszki. Dzięki ekspozycji można łatwiej poznać świat opery i zrozumieć Stanisława Moniuszkę zarówno jako wielkiego kompozytora i wizjonera, ale przede wszystkim jako wielkiego patriotę, zapatrzonego w dziedzictwo kulturowe swojej Ojczyzny.

Lekcje:

Stanisław Moniuszko – twórca opery narodowej

Niezwykły życiorys artysty – kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organisty; przegląd utworów – od oper i muzyki sakralnej, poprzez operetki i balety, po pieśni ze śpiewników domowych, w poszukiwaniu elementów polskiego folkloru i tematyki narodowej.

Salomea Kruszelnicka i inni

Znakomici śpiewacy wykonujący przez dziesięciolecia Moniuszkowski repertuar, niezapomniane przedstawienia, wspaniałe głosy, światowe kariery, barwne biografie i lokalne w nich akcenty.

Bohaterowie oper i pieśni Stanisława Moniuszki

Podczas lekcji na wystawie uczestnicy poznają najsłynniejsze postaci z oper tego wspaniałego kompozytora, m.in. Halkę, Hrabinę czy Chorążego. Dowiedzą się czym jest libretto, aria, akt czy uwertura. Przybliżymy barwny świat opery prezentując projekty kostiumów i ich realizacje.

Warsztaty:

Kolorowe torby w stylu pop art

(kl. IV–VIII szk. podst., szk. średnie)

Nawiązując do estetyki wystawy Viva Moniuszko!, na warsztatach ozdobimy płócienne torby kolorowymi motywami w stylu pop art z wizerunkiem artysty, jak również z komiksowymi napisami np. tytułów oper, których autorem był Moniuszko.

Zaprojektuj kostium sceniczny

(wszystkie grupy wiekowe)

Po wcześniejszym zapoznaniu się z bohaterami Moniuszkowskich oper, podczas warsztatów zaprojektujemy stroje, które będą nawiązaniem do dzieł tego wielkiego kompozytora. Każdy będzie mógł zaprojektować swój własny kostium za pomocą dekoracyjnych tkanin, koronek, kolorowych piórek, cekinów, jak i innych ciekawych materiałów.

Pop-artowy kolaż

(wszystkie grupy wiekowe)

Pop art to prąd artystyczny w sztuce zapoczątkowany po II wojnie światowej, wywodzący się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Pop-artowska sztuka współczesna polega na tworzeniu kompozycji z przedmiotów codziennego użytku, naśladując styl reklam, komiksów. Na zajęciach plastycznych wykonamy pop-artowy kolaż nawiązujący stylem do wystawy Viva Moniuszko! Kolaż stworzymy z wycinków z katalogów sztuki oraz własnoręcznie zrobionych kolorowych i stylizowanych napisów.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 842 02 07.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem na lekcje i warsztaty w muzeum należy zapoznać się z regulaminem zajęć który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

Centrum Edukacji Dziecięcej

w budynku Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Stalowa Wola, ul. Rozwadowska 12

Ceny:

lekcje – 6 zł, warsztaty – 7 zł;

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Liceum/technikum: historia muzyki: (wym. szczegółowe): I.7.4); I.7.5); II.1-4; III.2.

wystawa czasowa

„Viva Moniuszko!”

22 listopada 2019 – 23 lutego 2020 r.

Organizator: Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Partner: Polskie Wydawnictwo Muzyczne www.pwm.com.pl

Aranżacja wystawy: ASC STUDIO Anna Skołożyńska-Cieciera

Kurator wystawy: Marcin Fedisz, kierownik Działu Literackiego i Marketingu oraz kurator Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej