Kod Architektury

Nowy program edukacyjny!

Muzeum zaprasza na nowe zajęcia z dziedziny architektury i urbanistyki, które wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu w zakresie edukacji przestrzennej i architektonicznej. Program edukacyjny oparty jest na specjalnie przygotowanych kartach pracy, uzupełnianych spacerami, spotkaniami tematycznymi oraz projektami uczniowskimi.

Celem programu jest przybliżenie młodzieży szkół gimnazjalnych i licealnych najistotniejszych pojęć z zakresu architektury, urbanistyki i kreowania przestrzeni na przykładzie przedwojennej zabudowy Stalowej Woli – modernistycznego miasta powstałego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ważnym założeniem programu jest także kształtowanie świadomości społecznej uczniów, umiejętność identyfikowania z miejscem zamieszkania oraz zachęcenie ich do wpływania na losy własne i bliskiego otoczenia.

W poznawaniu kodu architektury uczestnikom pomaga 12-letnia Hania, której pamiętnik stanowi część kart pracy wykorzystywanych we wszystkich modułach zajęć. Dziewczynka opisuje swoje spostrzeżenia i przygody, których tłem jest powstająca Stalowa Wola i jej architektura. Hania jest także bohaterką książeczki pt. „Miasto na medal”, wzbogacającej program edukacyjny i opowiadającej o początkach miasta.

Nauczyciele mają do wyboru jeden z pięciu modułów tematycznych/warsztatowych:

Kod Architektury – architektura w kontekście sztuki, matematyki, historii

Jeden dzień z życia miasta – zwróci uwagę na rolę zmysłów w odbiorze przestrzeni

Szklane domy – czyli architektura i wzornictwo w literaturze

Miasto na medal – omówi proces powstawania miasta i czynników wpływających na jego rozwój

W miejskiej Sieci – ćwiczenia na orientację w terenie, czyli analizy planów i map

Warsztaty ruszają w czerwcu i będą realizowane do grudnia 2014 w przestrzeni wystawy COP dla przyszłości (ul. Hutnicza 17) oraz w przestrzeni miejskiej. Kod Architektury będzie oddzielnym pakietem edukacyjnym. Prosimy śledzić naszą stronę www.muzeum.stalowawola.pl.

Autor programu: Katarzyna Wydra. Realizacja: Dział Edukacji Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

dla dorosłych