oferta edukacyjna do wystawy Matejko

Jan Matejko – malarz dziejów polskiego narodu

Reprodukcje jego obrazów znajdziemy w szkolnych podręcznikach, książkach beletrystycznych, we wnętrzach naszych domów. Mówiąc o bitwie pod Grunwaldem, Konstytucji 3 maja czy innych wydarzeniach z historii Polski postrzegamy je przez pryzmat płócien Matejki.

Podczas lekcji na wystawie przedstawimy najsłynniejszego polskiego malarza jako reprezentanta historyzmu, ilustratora dziejów Polski, charyzmatycznego artystę wpływającego na naszą zbiorową narodową wyobraźnię, który jest nie tylko obserwatorem historii, ale też jej czynnym komentatorem.

Warsztaty dyskusyjne

Ku pokrzepieniu serc – Matejko a Sienkiewicz

Wiek XIX zajmował w naszej historii szczególne miejsce. W wyniku rozbiorów Polska straciła niepodległość i rozpoczęła się długa i ciężka walka o jej odzyskanie, toczona nie tylko podczas zbrojnych wystąpień, powstań, ale także w zaciszu pracowni artystycznych malarzy, rzeźbiarzy i pisarzy. Ten szczególny rodzaj walki – pędzlem i piórem, o utrzymanie kultury, mający na celu potrzymanie wiary w słuszność dążeń niepodległościowych, budzący nadzieję na odzyskanie wolności, omówimy na wybranych przykładach obrazów Jana Matejki oraz twórczości H. Sienkiewicza. Zastanowimy się jaki stosunek do historii mieli przywołani tu twórcy, jak ją przedstawiali?

Malarskie wizje Matejki ukazujące świetność dawnej Rzeczpospolitej, sukcesy polityczne i militarne Polski opowiedziane na monumentalnych płótnach miały krzepić serca i umysły Polaków. Jak dziś ocenimy taki rodzaj patriotyzmu? Czym dla nas jest patriotyzm? Chcielibyśmy, aby proponowane zajęcia były nie tylko powtórką z historii, literatury i sztuki, ale skłoniły do głębszej refleksji nad znaczeniem słowa patriotyzm.

dla dorosłych