Oferta dla młodzieży i dorosłych - Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Zapraszamy na oprowadzanie z przewodnikiem po naszej stałej ekspozycji. 

Pasjonatom sztuki proponujemy również wykłady w obrębie zakresów tematycznych:

 

MARTWA NATURA

Alfons Karpiński, choć zwykle kojarzony jako autor pięknych wizerunków kobiecych, tworzył także udane martwe natury. Szczególną popularnością cieszyły się te ukazujące kwiaty – zwłaszcza słynne, ukochane przez malarza żółte róże. Studia kwiatów, jak pisał sam artysta, były bardzo pomocne przy tworzeniu portretów kobiecych.

Zapraszamy Państwa do udziału w wykładzie na ekspozycji stałej w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, gdzie na prawdziwych dziełach sztuki będziemy mieli okazję zobaczyć całą feerię barw kwiatów, i to nie tylko róż, zajrzeć do zacisznych wnętrz mieszkalnych, tchnących spokojem i elegancją, jak również „usiąść przy stole” nakrytym białym obrusem, z imbrykiem, filiżanką i owocami w roli głównej.


PORTRET

Alfons Karpiński nie bez racji uważany był za świetnego malarza i znakomitego portrecistę, zwłaszcza kobiet. Mało kto wie, że tworzył też równie udane wizerunki męskie, a nawet dziecięce. Te ostatnie należą jednak do rzadkości. Na naszej wystawie można zobaczyć je wszystkie, przyjrzeć się im z bliska, ulec ich urokowi…

Malarstwo portretowe ma długą tradycję. Na przestrzeni wieków sposób ukazywania człowieka i jego ciała zmieniał się w zależności od epoki czy nurtu w sztuce. Karpiński całe życie był wierny swojemu malarstwu, jego portrety nie miały nic wspólnego z rodzącymi się nowymi tendencjami w sztuce europejskiej. Jego malarstwo było jakby obok, można by rzec wręcz anachroniczne. Lecz on, jakby na przekór wszystkiemu, cieszył się uznaniem i popytem na swoje prace.

W czym więc tkwi siła malarstwa Karpińskiego i jego portretów? Zapraszamy Państwa do odwiedzin i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.
Na lekcje muzealne oraz wykłady obowiązują zapisy:

tel. 15 842 02 07 wew.17

 

dla dorosłych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj