Oferta edukacyjna do wystawy "Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem"

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
  • Drukuj
  • E-mail

 

Oferta dla gości z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla osób niewidomych i niedowidzących


PRZYSTANEK: PRADZIEJE

Warsztaty muzealne:

Wykopaliska

Na warsztatach zamienicie się na chwilę w archeologów, poznacie ich narzędzia i specyfikę pracy. Pomożemy wam rozszyfrować, do czego mogły służyć prezentowane eksponaty. Dowiecie się, jak ludzie żyli w bardzo odległych czasach. W części plastycznej wykonamy ,,rekonstrukcje” dawnych naczyń metodą wydzieranki.

Materiały plastyczne: papier kolorowy, papier artystyczny (fakturowy), kleje

Ceramika

Podczas warsztatów poznamy cechy charakterystyczne dla ceramiki wykonywanej w tarnobrzeskiej kulturze łużyckiej, dowiemy się, jak wyglądały waza nadsańska czy misa zbydniowska. Porozmawiamy o przeznaczeniu tych naczyń i technice w jakiej zostały wykonane. Zainspirowani, wykonamy własne, pamiętając o kształcie i ornamentach.

Materiały: glina ceramiczna, narzędzia rzeźbiarskie, wydruki

Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce edukacyjne takie jak: eksponaty do dotykania, repliki zabytków archeologicznych, karty pracy, przenośna piaskownica, fotografie, gra planszowa, film prezentujący pracę archeologów, animacje interaktywne, quiz.

 

PRZYSTANEK WOKÓŁ ŚWIĄT, TRADYCJI, OBRZĘDÓW

Warsztaty muzealne

Rok obrzędowy u Lasowiaków

Zajęcia o ciekawych tradycjach, zwyczajach i obrzędach dorocznych w regionie, przybliżą zagadnienia związane z przeżywaniem świąt i tradycyjnych obrzędów w dawnych wsiach lasowiackich. Warsztaty plastyczne również z dziedziny etnodizajnu obudowane zostaną wiadomościami na ten temat. W ramach zajęć przypisanych do poszczególnych pór roku proponujemy:

· Wiosenne zwyczaje i obrzędy u Lasowiaków

To wspaniała okazja, by nie tylko pogłębić wiedzę na temat obrzędowości mieszkańców Puszczy Sandomierskiej, związanej m.in ze świętami Wielkiej Nocy, ale by wykonać tradycyjne świąteczne dekoracje.

· Zaloty i wesele u Lasowiaków

Obrzędowość ludową okresu letniego przybliży opowieść o weselu Lasowiaków oraz warsztaty podczas których wykonamy Wianki

· Wieczory pełne wróżb

Spotkanie wokół zwyczajów związanych z andrzejkami, oraz innymi dawnymi wróżbami i zabobonami, połączymy z warsztatami z etnodizajnu pt. Magiczne kukiełki

· Boże Narodzenie u Lasowiaków

Podczas warsztatów dowiemy się jak Lasowiacy spędzali Boże narodzenie oraz wykonamy ozdoby adekwatne do omawianego święta.

 

PRZYSTANEK W CHAŁUPIE, MIESZKANIU, PAŁACU

Warsztaty muzealne

Warsztaty

W pracowni barwiarza

Zajęcia rozpoczniemy na wystawie, gdzie nasi goście poznają typowe stroje mieszkańców wsi regionu dolnosańskiego, swe tajemnice odkryją przed uczestnikami tkaniny, ornamenty zdobnicze, kolory. Temat barwienia przez Lasowiaków nici i tkanin stanie się punktem wyjścia do rozmowy o kolorze i naturalnych barwnikach, ale też symbolice barw i wzorów. Na zajęciach poznamy rośliny barwiarskie i wykonamy pracę plastyczną, wykorzystując stworzone przez siebie naturalne barwniki.

Materiały: włókna lnu, rośliny barwiarskie, barwniki naturalne, animacja multimedialna

Ozdabiamy izbę

Podczas zajęć wykonamy tradycyjne ozdoby, jakie niegdyś robili mieszkańcy wsi w okresach wielkanocnym i bożonarodzeniowym. Wspólnie wyczarujemy kwiaty z bibuły oraz tzw. pająki - kolorowe ozdoby z bibuły i słomy.

Materiały: bibuła, druciki, słomki

 

Spotkanie przy krośnie

Od małego ziarnka do lnianego płótna. Historia uprawy, zbioru, przędzenia i tkania lnu przedstawiona zostanie na wystawie stałej. Dowiecie się też, czym jest bidło, czółno czy przęślica. Częścią zajęć jest projekcja fragmentu filmu o obróbce lnu oraz warsztaty, podczas których przybliżymy technikę tkania, oraz wykonamy na niewielkich krosnach oryginalną pamiątkę z naszego muzeum.

Materiały: krosna, nici

Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce edukacyjne takie jak: eksponaty, gry multimedialne, rośliny barwiarskie, krosna tkackie, przykładowe stroje.

 

PRZYSTANEK MUZYKA

Warsztaty muzealne

Nadsańscy muzykanci

Kreatywne warsztaty tworzenia prostych własnoręcznych instrumentów muzycznych, inspirowanych tymi wywodzącymi się z ludowej tradycji.

Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce edukacyjne takie jak: prezentacja, fotografie, nagrania dawnych instrumentów.

 

PRZYSTANEK SZKOŁA

Lekcja

Szkoła naszych pradziadków 

Na przestrzeni ostatnich 100 lat szkoła w Polsce bardzo się zmieniła. Współczesne dzieci mają kolorowe, wytrzymałe plecaki i ładne ubrania, posługują się zmywalnymi długopisami, kalkulatorami i komputerami. A jak wyglądało życie ucznia na początku XX wieku? Na zajęciach nauczycie się posługiwać liczydłem, dowiecie się, czym jest kaligrafia, ale odkryjecie też wiele innych cech szkoły sprzed wieku.

Narzędzia edukacyjne: prezentacja

Warsztaty

Piórem pisane

Podczas warsztatów dzieci i młodzież zapoznają się z zasadami dawnej kaligrafii. Warsztatom towarzyszą ćwiczenia w pisaniu stalówką, a nawet gęsim piórem.

Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce edukacyjne takie jak: prezentacja.

 

PRZYSTANEK STACJA ROZWADÓW

Lekcje

Kolej na kolej

To wspaniała przygoda, podczas której przybliżymy tematykę kolei na podstawie historii kolejnictwa w naszym regionie. Podczas zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję wejść do wnętrza zabytkowej lokomotywy Ty 2-16 stojącej przy rozwadowskiej stacji i z bliska obejrzeć jej mechanizmy. Dowiedzą się m.in. jak zbudowany jest parowóz, kiedy pojawiła w Rozwadowie pierwsza lokomotywa oraz na czym polegała praca kolejarza. Przybliżymy początki kolei w Rozwadowie. Zajęcia łączące część na ekspozycji z wycieczką do parowozu.

Warsztaty

Stoi na stacji lokomotywa

Naszą kolejową przygodę rozpoczniemy od wiersza Lokomotywa Juliana Tuwima. Dowiecie się, czym jest tor, semafor, parowóz, elementy lokomotywy parowej. Przybliżymy wam również zawody związane z funkcjonowaniem kolei. W części plastycznej stworzymy własną lokomotywę, uzupełniając ilustracjami poszczególne wagony.

Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce edukacyjne takie jak: eksponaty, tekst wiersza, wycieczka do zabytkowej lokomotywy Ty 2-16

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 844 85 56 wew. 221 lub 216, wysyłając zapytanie na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

MIEJSCE

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

 

Wstęp bezpłatny!

program dla gości niepełnosprawnych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj