Oferta edukacyjna do wystawy ,,Połącz się"

LEKCJE

Dlaczego Internet to tak niezwykłe zjawisko?

W czasie zajęć na ekspozycji zastanowimy się wspólnie nad niezwykłością Internetu. Dzieci będą miały okazję prześledzić zmiany technologii komunikacyjnych oraz poznać zasady użytkowania dawnych metod porozumiewania na odległość. Każdy też spróbuje nadać sygnał w alfabecie Morse’a oraz wysłać liścik do kolegi z sąsiedniej zagrody dzięki „Poczcie Bullerbyn”.

Życie na podsłuchu

Nowoczesne technologie, dając niemal nieograniczone możliwości inwigilacji, stanowią skuteczne narzędzie do walki z przestępczością. Zagrażają jednak także naszej prywatności, a także umożliwiają popełnianie przestępstw, np. kradzieży tożsamości. Czy społeczeństwa powinny godzić się na stosowanie podsłuchów dla zapewnienia bezpieczeństwa? Czy powinny raczej dbać przede wszystkim o prawo do prywatności? Liczy się także i Twój głos w tej sprawie. Na wystawie znajdziemy eksponat „Życie na podsłuchu”, dzięki któremu zastanowimy się wspólnie nad tym ważkim problemem współczesności.

WARSZTATY

Komunikacyjna oś czasu

Po zapoznaniu z elementami wystawy i historią rozwoju technologii komunikacyjnych wykonamy wspólnie dużą pracę plastyczną obrazującą przebieg zmian w sposobach porozumiewania się ludzi, począwszy od sygnałów dymnych, przez dźwięki tam-tamów, korzystanie z usług gołębi pocztowych, telegrafu, telefonu aż po współczesne światłowody i sieć Internet.

Tam-tam – zrób to sam!

Czy wiecie, że plemiona afrykańskie ważne wydarzenia, jak narodziny, śmierć, ślub i zapowiedź stanu wojny obwieszczały sąsiadom za pomocą tam-tamów? W czasie zajęć warsztatowych przygotujemy małe bębenki, dzięki którym będziecie mogli wystukiwać rytm i w ten sposób przekazywać zaszyfrowane wiadomości.

Listy dawniej pisane

Jednym ze sposobów komunikowania się było i jest pisanie listów, dawniej w formie papierowej dziś elektronicznej. Przypomina nam o tym również eksponat „Poczta z Bullerbyn”. Na zajęciach inspirując się bohaterami znanej wszystkim książki dla dzieci, wykonamy własne pudełeczka i ozdobne liściki.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42,  797 120 229
  • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.00 do 15.30
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas prowadzenia zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli; ul. Staszica 14