Oferta edukacyjna do wystawy „COP i miasto – nowoczesność i dziedzictwo”

Lekcje

Wędrówka po miastach COP

Bohaterem naszych zajęć staną się miasta COP. Przeniesiemy się pamięcią do roku 1938 by przybliżyć rzeczywistość kreowaną przez powstanie ogromnego gospodarczego przedsięwzięcia, jakim był Centralny Okręg Przemysłowy. Wraz z przewodniczką – dziennikarką Stanisławą Kuszelewską-Rayską będziemy odkrywać proces rozwoju tych miast zwracając szczególną uwagę na to, w jaki sposób stawały się bardziej „przyjazne” dla swoich mieszkańców poprzez rozwój infrastruktury, życia społecznego i kulturalnego, dostępu do edukacji, pracy i opieki zdrowotnej. Przedstawimy życie pracowników COP-u i ich rodzin na tle miast przepełnionych historycznym dziedzictwem, w które wkroczył przemysł, a wraz z nim nowoczesność.

Miejska oaza

Niezaprzeczalnie zieleń w każdym mieście odgrywa ważną rolę. Wpływa na jego estetykę, poprawia czystość i jakość powietrza, sprawia, że żyje nam się w nim przyjemniej. Wspólnie przeanalizujemy funkcje obszarów zielonych w naszych miastach, a następnie za pomocą kredek, bibuły, kolorowego papieru, ścinków gazet zamienimy otrzymany fragment miejskiej przestrzeni w oazę zieleni.

Przyjazne miasto

Podczas warsztatów nawiązujących do wystawy Miasta COP, nowoczesność i dziedzictwo zwrócimy uwagę na miastotwórczą rolę COP-u a przede wszystkim na to, co miasta te oferowały swoim mieszkańcom.  Porozmawiamy o tym, jakie powinno być współcześnie miasto aby mieszkało się w nim wygodnie i bezpiecznie. Wspólnie wykreujemy projekt: zagospodarowania miejskiej przestrzeni, budynków lub miejsc, które naszym zdaniem mogły by poprawić komfort życia.  Nasze pomysły utrwalimy przy pomocy pracy plastycznej.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42 - lekcje; 797 120 229 -warsztaty
  • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.30 do 15.30
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.
  • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych, oraz klas integracyjnych.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący:

Lekcje na ekspozycji, warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz

Ceny: wstęp wolny

program dla gości niepełnosprawnych