Zajrzyjmy do Pława. Cykl wspomnieniowy

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Wśród dokumentów, fotografii i wspomnień dotyczących wsi Pławo zostały ocalone te, które przypominają żołnierzy pochodzących z tej miejscowości, walczących na wielu frontach I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej.

  • Drukuj
  • E-mail
Wśród nich byli tacy jak Andrzej Dziura, urodzony w Pławie w 1896 r., który w 1914 r. jako osiemnastolatek został wysłany na front z armią austro-węgierską do Bośni i Hercegowiny. Ranny, trafił do obozu jenieckiego. Ale to był jedynie początek jego wojennej tułaczki. Wg relacji rodzinnych wrócił do kraju w 1919 r. z Błękitną Armią, którą skierowano jednak do walk na wschodzie odrodzonej Rzeczypospolitej. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Do rodzinnego Pława wrócił dopiero po siedmiu latach.
Do wojska austro-węgierskiego wcielano nawet po kilku młodych mężczyzn z jednej rodziny. Tak było w rodzinie Augusta Zawoła urodzonego w 1901 r. w Pławie. Jego czterech starszych braci walczyło na frontach I wojny światowej. Siedemnastoletni August natomiast, jako ochotnik, w latach 1918-1920 uczestniczył w obronie Lwowa najpierw przed Ukraińcami, później bolszewikami. II wojna światowa zastała go na Wołyniu, gdzie założył rodzinę. Aresztowany przez NKWD został zesłany do łagru w Workucie. W 1942 r. udało mu się uciec z obozu i przedostać do Armii Andersa, z którą przeszedł szlak bojowy. Za kampanię włoską i bitwę o Monte Cassino został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Do Polski wrócił w 1958 r.Wielu pławian z chwilą wybuchu II wojny światowej brało udział w kampanii wrześniowej. Po jej klęsce niektórym z nich udało się wrócić do domu.
Inny los spotkał Jana Szwajkę z Pława, który znalazł się w sowieckiej niewoli. Z radzieckich łagrów trafił do Armii Andersa, z którą przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt dotarł pod Monte Cassino. Tam w wieku 29 lata zginął podczas bohaterskiego natarcia. Został pochowany na polskim cmentarzu u podnóża Monte Cassino.Pod koniec 1944 r. z Pława wcielono do Ludowego Wojska Polskiego kilku młodych chłopaków. Jan Sikora, Henryk Żak i Władysław Pasieka brali udział w szturmie na Berlin. Marian Mierzwa zginął z końcem wojny.To losy tylko niektórych żołnierzy pochodzących z Pława…
Wszystkie zdjęcia:

aktualności

Pamiętamy o stalowowolskich pionierach

W minioną niedzielę, 25 października,  już po raz szósty przeprowadziliśmy akcję „Pami ...

Kapitan Józef Sarna upamiętniony w Pilchowie

4 października przy Publicznej Szkole Podstawowej w Pilchowie odsłonięto tablicę upamiętniając ...

MUZEUM OTWARTE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Specjalna propozycja dla wycieczek szkolnych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli! W cenie biletu na ...

Jan Goetz-Okocimski na wystawie Dzieje wędrującej kolekcji

Na wystawie Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego ...

Poczet kresowych zagończyków - Przecław (Krzesław) Lanckoroński

Przecław (Krzesław) Lanckoroński To dzielny rycerz kresowy (i nie tylko), rotmistrz o przesławn ...

Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych

  NOWA WYSTAWA W MUZEUM
20 września 2020 – 10 stycznia 2021 Muzeum  Regional ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj