330 lat Rozwadowa - Irena Bień z d. Kurpiel

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Pani Irena Bień z d. Kurpiel (ur. 1930), jedna z bohaterek naszej wystawy plenerowej, w tym roku kończy 90 lat. Na tę okoliczność sprawiła sobie wymarzony urodzinowy prezent: podróż z Lublina do Rozwadowa, miejsca gdzie przyszła na świat i mieszkała do matury. Towarzyszyliśmy jej z kamerą w kilkugodzinnym spacerze po mieście.

Pani Irena doskonale zapamiętała dawnych lokatorów z kamienicy kolejowej, w której mieszkała, i sąsiadów z najbliższych uliczek, piękny i zadbany ogród z dwiema altanami, który przylegał do budynku i bajki wyświetlane w „kinie Pana Skoczka”. Jako córka kolejarza wspomina też powitanie na dworcu marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego, odwiedzającego powstające Zakłady Południowe. Wyrecytowała przed nim wiersz, a on… mocno uszczypnął ją w policzek. Do dziś pamięta też rozczarowanie, kiedy po wielu godzinach oczekiwania na dworcu na króla Rumunii, ten nawet nie wyjrzał z wagonu, by powitać zebranych.

Szczęśliwe dzieciństwo skradła jej i całemu pokoleniu wojna. Ostrzały i bombardowania dworca często uniemożliwiały bezpieczny powrót do domu, wiele godzin rodzina spędziła więc w piwnicach i schronach. W jednym z nich, wybudowanym przez Niemców w ogrodzie kamienicy – prawdopodobnie na początku wojny – Irena wraz z siostrą odnalazły walizkę. Jak się później okazało, były w niej zwłoki zamordowanej w czasie wojny młodej kobiety… Traumatycznych przeżyć było o wiele więcej.

Zapraszamy Was do obejrzenia fotografii z wycieczki z Panią Ireną i jednego z wielu zarejestrowanych z nią nagrań (-> klik). To wspomnienie z lipca 1944 roku, kiedy to Niemcy rozpoczynali swój odwrót znad Sanu, wypierani przez Armię Czerwoną. Rodzina Kurpielów próbowała wówczas przedostać się z klasztoru, a później z Piasków – gdzie się ukrywali – do swojego domu przy dzisiejszej ulicy Dąbrowskiego. Posłuchajcie, jak zakończyła się ta historia.

aktualności

Pamiętamy o stalowowolskich pionierach

W minioną niedzielę, 25 października,  już po raz szósty przeprowadziliśmy akcję „Pami ...

Kapitan Józef Sarna upamiętniony w Pilchowie

4 października przy Publicznej Szkole Podstawowej w Pilchowie odsłonięto tablicę upamiętniając ...

MUZEUM OTWARTE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Specjalna propozycja dla wycieczek szkolnych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli! W cenie biletu na ...

Jan Goetz-Okocimski na wystawie Dzieje wędrującej kolekcji

Na wystawie Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego ...

Poczet kresowych zagończyków - Przecław (Krzesław) Lanckoroński

Przecław (Krzesław) Lanckoroński To dzielny rycerz kresowy (i nie tylko), rotmistrz o przesławn ...

Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych

  NOWA WYSTAWA W MUZEUM
20 września 2020 – 10 stycznia 2021 Muzeum  Regional ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj