kurs rysunku dla kandydatów na ASP

Grupa proakademicka będzie pracować według programu (bazowego), takiego jak studenci szkół artystycznych. Kurs będzie doskonalił warsztat rysunkowy i pozwoli na zdobycie nowych doświadczeń podczas kolejnych zadań (doskonalenie percepcji wzrokowej, wnikliwa analiza i synteza zagadnień, perspektywy, kompozycji) w celu samodzielnego postrzegania oraz interpretacji rysunkowej.

Rysunek potraktujemy jako niezastąpiony instrument obserwacji i analizy rzeczywistości oraz najbardziej bezpośredni środek interpretacji natury i artystycznej ekspresji. W programie:

• podstawy wiedzy z historii rysunku;
  • dwuwymiarowość rysunku;
  • kompozycja;
  • znaczenie kreski;
  • światłocień i kontur, walor i kontrast;
  • zagadnienia perspektywy;
  • studium postaci ludzkiej w oparciu o wiedzę anatomiczną;
  • poznanie podstaw rysunku realistycznego.

Formy praktyczno-tematyczne zajęć Grup Rysunkowych:

1. Praktyczne poznanie technik rysunkowych:
  • ołówek, węgiel, sangwina, pastel suchy, pastel olejny;
  • rysunek tuszem (piórko redis /różne rodzaje/);
  • rysunek lawowany (ekolina, akwarela, tusz chiński w kostce);
  • zasady kompozycji rysunkowej (elementy konstrukcyjne i układ).

2. Studium postaci ludzkiej z elementami scenografii:

• studium modela (postać siedząca), wykorzystanie draperii, mebli, przedmiotów dekoracyjnych;
  • modelowanie oświetleniem (zróżnicowane światło: rozproszone, punktowe, kontrastowe).

3. Studium portretu :

• praca z modelem (uwzględniająca cechy psychologiczno-charakterologiczne postaci ludzkiej);
  • portret „en face”, portret z profilu, kadr portretu na wprost;
  • układ i kompozycja detali anatomicznych twarzy.

4. Studium Aktu (klasa zawansowana):

Cykl prac rysunkowych z modelką w formie 4 godz. sesji rysunkowych,

format prac rysunkowych , karton papieru 100x70 cm

Przykłady ćwiczeń (studium aktu):

• pełny akt – postać siedząca;
  • postać stojąca;
  • postać leżąca;
  • podstawy konstrukcji anatomicznej budowy ciała ludzkiego (przykłady i reprodukcje dzieł) znanych mistrzów od renesansu po czasy współczesne (znane pracerysunkowe sztuki współczesnej).

5. Studium martwej natury (klasyczne ćwiczenia kompozycji rysunkowych w oparciu o przygotowane zestawy przedmiotów, rekwizytów i brył geometrycznych). Ćwiczenia o różnym stopniu trudności pozwalające rozwijać zdolności rysunkowe poprzez doskonalenie różnych technik i mediów rysunkowych:

• rysunek linearny (znaczenie kreski, cechy charakterystyczne mediów rysunkowych: ołówek, węgiel, tusz, pastel olejny itp.);
  • modelowanie światłocieniem (stopniowe nasycanie walorem, użycie kontrastu);
  • perspektywa zbieżna (wykreślna/odręczna);
  • perspektywa powietrzna (plener);
  • podstawy rysunku realistycznego.

6. Rysunek performatywny (techniki łączone z użyciem różnych mediów):

• rysunki z użyciem tempery, farb akrylowych, masy strukturalnej;
  • twórcze wykorzystanie przypadku, eksperymenty rysunkowo-malarskie;
  • wykorzystanie różnego podłoża i gruntu: papier suchy, mokry, tektura itp.;
  • wspomaganie kompozycji rysunkowych o elementy graficzne (detale kolażu, drukowane, powielane, klejone: łączące wszystkie elementy w nową „ jakość”.

Zawarte w punktach podstawy programowe mogą ulec modyfikacji w zależności od potrzeb. Ćwiczenia rysunkowe w praktyce będą powtarzane dla zwiększenia efektów kształcenia na kolejnych etapach pracy z adeptami Szkoły Rysunku. Każdy z punktów programowych, w zależności od poziomu zaawansowania grup, może zostać wzbogacony o ćwiczenia wspomagające oraz konsultacje z osobą prowadzącą zajęcia. Każdy uczestnik kursu Szkoły Rysunku otrzyma zestaw literatury i albumów niezbędnych do pracy własnej, pozwalającej wzbogacić jego zasób wiedzy i pomóc twórczo wykorzystać go w ćwiczeniach rysunkowych Szkoły Rysunku. Przewidziane są ćwiczenia domowe poprawiające samą technikę rysunku.

Prowadzący: dr Janusz Baran

ZAPISY na Kurs na ASP przyjmowane są do wyczerpania wolnych miejsc od poniedziałku do piątku od 8.00-15.00. Pierwszeństwo mają osoby podpisujące z nami umowę na cały rok kursu.

Kurs dla kandydatów na ASP

Pakiet miesięczny

Pojedyncze zajęcia

Młodzież zdająca na wyższe uczelnie artystyczne (gr. „proakademicka”)