Unpolished 10 – Zagreb

Prezentacja wystawy UNPOLISHED w Centrum Designu Chorwackiej Izby Gospodarczej w Zagrzebiu.

Projektanci: Agnieszka Bar, Aze design, Beton, Joanna Bylicka, DBWT, Agnieszka Czop i Joanna Rusin, Gogo, Kafti Design, Kosmos Project, Bogdan Kosak, Malafor, Karina Marusińska, Bartosz Mucha, Monika Patuszyńska, Puff-Buff Design, Tomek Rygalik, Magdalena Trzcionka, Oskar Zięta.

Na wystawie „UNPOLISHED 10 – YOUNG DESIGN FROM POLAND/ZAGRZEB" w Centrum Designu Chorwackiej Izby Gospodarczej w Zagrzebiu (www.hgk.hr), zostanie przedstawionych 26 prac 18 polskich projektantów i grup projektowych, Wśród prezentowanych prac znajdą się m. in. nowatorskie i unikalne stołki Plopp Oskara Zięty, dmuchane sofy Malafora, unikatowe szkło Agnieszki Bar, porcelana Kariny Marusińskiej, krzesła Aze Design.

Twórcami wystawy są znawcy polskiego i światowego designu, uznane autorytety w dziedzinie wzornictwa i sztuki użytkowej: Agnieszka Jacobson-Cielecka kuratorka wielu wystaw i dyrektor artystyczny festiwalu Łodź Design oraz Paweł Grobelny, designer i kurator wystaw.

Wystawa „UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND" to projekt, którego główną ideą jest prezentacja najciekawszych prac i dokonań młodych polskich projektantów jak najszerszej grupie odbiorców. Pokazanie, że polski młody design, który czerpie z bogatych polskich doświadczeń i tradycji jest zjawiskiem odrębnym, a tym samym atrakcyjnym i wartym poznania. Sukces jaki odnosi wystawa na festiwalach designu w całej Europie dowodzi, że polskie wzornictwo cieszy się coraz większym uznaniem, a jego twórcy – młodzi artyści – dzięki swojemu talentowi, wyobraźni, doświadczeniom, niekonwencjonalnym pomysłom i pasji - liczą się na międzynarodowych rynkach.

W 2011 roku wystawa „UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND" została zaprezentowana na wielu prestiżowych europejskich festiwalach designu m. in. na Salone del Mobile w Mediolanie, Designer's Days i Design Week w Paryżu, Budapest Design Week czy Muzeum Sztuki Użytkowej w Kolonii. W listopadzie br wystawę zorganizowaną w Centrum Designu Chorwackiej Izby Handlowej w Zagrzebiu zobaczy publiczność chorwacka. Ostatnia tegoroczna edycja „UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND" będzie miała miejsce w grudniu br. w Hongkongu. Warto zaznaczyć, że wystawa realizowana w ramach kulturalnej oprawy Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej promuje polską kulturę i sztukę użytkową w największych ośrodkach designu na świecie.

„Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy prace młodych polskich projektantów we wrześniu 2009 r. na festiwalu DESIGN SEPTEMBER w Brukseli. Polskie dokonania artystyczne wzbudziły wówczas zainteresowanie profesjonalistów – znawców designu oraz publiczności. Okazało się, że polskie wzornictwo jest atrakcyjne dla europejskiego odbiorcy, a nasi designerzy mają ciekawe, zaskakujące i unikalne pomysły." – wyjaśnia Agnieszka Jacobson Cielecka, kurator wystawy. „Wystawa UNPOLISHED stała się więc projektem cyklicznym – co roku pojawiają się przecież nowi twórcy, przybywa interesujących projektów artystycznych wartych pokazania w Europie. "

Większość projektantów i grup projektowych prezentujących swoje prace na wystawie należy do pokolenia trzydziestolatków. To, zdaniem kuratorów, najbardziej interesująca grupa polskich twórców. Świetnie wykształceni nie tylko projektują, ale także zajmują się produkcją i promocją własnej twórczości. Wielu z nich zyskało już uznanie na świecie, z powodzeniem konkurując z projektantami z innych krajów, inni są dopiero na początku kariery.

„Wybierając prace i projektantów szukaliśmy najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów. Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy?", zwraca uwagę Agnieszka Jacobson Cielecka. „Na pewno szczególny jest proces tworzenia i dobór materiałów. Projektanci sięgają po materiały dostępne, niedrogie i naturalne: drewno, płyty osb i mdf, filc, czy materiały z odzysku. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników. Większość prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie."

Inspiracją dla niektórych twórców jest polska tradycja, kultura materialna czy rzemiosło. Wiele prac cechuje żart, ironia, balansowanie na granicy designu i sztuki, przewrotne poczucie humoru czy dystans do klasycznych definicji designu. Takie są prace Agnieszki Bar czy Betonu. Inny wątek to fascynacja materiałem, fakturą i technologią wytwarzania, szczególnie zauważalna w pracach Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki, Kariny Marusińskiej czy Oskara Zięty. Prezentowane projekty mają wspólny mianownik: jest nim prostota, skromność, równowaga między tradycją a nowoczesnością i dążenie do harmonii w myśl zasady „mniej znaczy więcej".

WSPÓŁORGANIZATOR WYSTAWY

Ambasada RP w Zagrzebiu – od wielu lat promuje Polskę na terenie Chorwacji. Na okres prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej przygotowano specjalny program kulturalny realizowany we współpracy z wiodącymi chorwackimi instytucjami kulturalnymi, takimi jak Filharmonia Zagrzebska, Letni Festiwal w Dubrowniku, Festiwal Barokowe Wieczory w Warażdinie czy Chorwacka Izba Gospodarcza – Centrum Dizajnu. Koncerty, wystawy, wykłady otwarte, publikacje prezentują uznanych polskich artystów i twórców, mając za główny cel przybliżenie Chorwatom współczesnej Polskę. Szczególne miejsce w tym programie zajmuje wystawa młodego polskiego designu. Po entuzjastycznym przyjęciu jej w wielu miastach świata, mamy nadzieję, że również chorwackiej publiczności przypadnie do gustu polska sztuka dizajnerska. Więcej informacji o polskiej obecności kulturalnej w Chorwacji można znaleźć na stronie internetowej Wirtualnego Instytutu Kultury Ambasady RP w Zagrzebiu (www.hrvatska.com.pl) .

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj