Wystawa „Miasto i las”

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

 

Wystawa „Miasto i las”

20 listopada 2016 - 5 marca 2017

ul. Staszica 14

Miasto i Las to cykl wystaw i warsztatów propagujących wiedzę o zwierzętach mieszkających w miastach. Chcemy zwrócić uwagę na żyjące w miastach ptaki, owady i ssaki,  na ich potrzeby,  zwyczaje, zagrożenia na jakie są narażone, ale też na korzyści jakie człowiek ma z ich sąsiedztwa. Zwracamy uwagę również na estetykę i funkcjonalność budowanych dla nich budek lęgowych.Wystawa skierowana jest do wszystkich miłośników przyrody. Zaaranżowana tak, by szczególnie zainteresować i uwrażliwić dzieci, które dzięki zadaniom i specjalnym instalacjom aktywnie poznają życie zwierząt.  Na wystawie  między innymi same uwiją gniazdo, wysiedzą jajka w wielkiej budce lęgowej, przekonają się na własnej skórze, jak śpią nietoperze i jak mieszkają larwy pszczoły murarki.

Na wystawie pokazujemy 9 budek zaprojektowanych przez znanych polskich projektantów. Sami wybierali zwierzęta, dla których projektowali budki. Ciekawiły nas ich wybory, sposób w jaki podchodzą do procesu projektowego i jego efekt, który odbiega od standardowych rozwiązań.  Decyzje projektantów wynikały z ich doświadczeń, czasami z bieżących potrzeb, ale też z obaw związanych ze zmianami zachodzącymi w otaczającym nas środowisku.  Projektanci z grupy Beza Project od razu wiedzieli, że zajmą się jerzykami.  Dlaczego? Na ścianie kamienicy, którą codziennie widzą z okna pracowni mieszka kolonia jerzyków; niestety, jerzyki mogą stracić swój dom, ponieważ planowane jest ocieplenie ściany.  Członkowie Grynasz Studio, od lat są sąsiadami jeży, stąd pomysł budki lęgowej właśnie dla nich. Na wystawie można poznać historie tych wszystkich budek.

Zależało nam, aby budki których prototypy pokazujemy na wystawie, spełniały potrzeby swoich mieszkańców. Zostały więc zaprojektowane zgodnie ze wskazówkami naukowców. Były konsultowane i sprawdzone przez doświadczonego eksperta. Nie każdy ma świadomość, że źle zbudowane budki: niezabezpieczone przed drapieżnikami, wykonane z nieodpowiednich materiałów, mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Specjaliści nazywają je pułapkami ekologicznymi. Przykładem częstego błędu, po którym od razu można poznać złą budkę, jest patyczek przed wejściem. Ptakom zupełnie niepotrzebny, pomaga drapieżnikom wybrać jajka z gniazda.

Częścią projektu jest konkurs na karmnik skierowany do mieszkańców Stalowej Woli.  Najciekawsze karmniki pokażemy  obok informacji jak i czym dokarmiać ptaki.  Namawiamy dzieci i rodziców do pomagania zwierzętom we właściwy sposób.

Kurator - Ewa Solarz

Grafika - Małgorzata Gurowska

Scenografia – Ewa Bochen i Maciej Jelski - Kosmos Project

Projektanci: Agnieszka Bar, Marta i Lech Rowińscy / Beton, Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski / Beza Project, Asia Piaścik / Dingflux, Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Małgorzata Ćwiek / Grynasz Studio, Monika Brauntsch / Kafti, Ewa Bochen, Maciej Jelski / Kosmos Project, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski / Malafor, Marcin Pogorzelski / Mapog, Liliana Krzycka i Rafał Pieszko / Menthol Architects.

Projekt "Miasto i las" zrealizowano przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 

 

Fot. Grzegorz Wołoszyn

miasto i las

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj