W powietrzu, na lądzie i morzu, Jakub Woynarowski

„W powietrzu, na lądzie i morzu" to publikacja jubileuszowa z okazji 80-lecia COP-u. Pomysł na to wydawnictwo powstał już pięć lat temu, przy okazji prezentowania przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wystawy grafik Jakuba Woynarowskiego.

Ten pochodzący ze Stalowej Woli artysta w nowatorski sposób ujął historię swojego rodzinnego miasta. Cykl 45 obrazów tworzy swoisty komiks i prowadzi od początków, czyli Puszczy Sandomierskiej, poprzez budowę fabryki i osiedla, aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Nie brakuje w nim motywów dla Stalowej Woli szczególnych, jak choćby charakterystyczne ogrodzenia, modernistyczna architektura czy wszechogarniająca zieleń. Autor odwołuje się tu także do pojęcia „miasta-ogrodu”, nowego trendu w urbanistyce, propagowanego w okresie międzywojennym.

Niezwykła artystyczna wizja przybliża budowę nowego miasta, które wyrosło w niezwykłym czasie powstawania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Atutem publikacji jest minimalizm i subtelność. Elegancka, biała okładka z otworem w kształcie rombu, przez który widoczny jest fragment zielonej wyklejki, oraz cykl grafik utrzymanych w trzech zaledwie kolorach: zielonym, czarnym i białym, tworzą piękną, spójną całość. Jest to książka do oglądania. Autor nie narzuca odbiorcy swojej interpretacji, lecz pozostawia to doświadczeniu i wrażliwości czytelnika.

Format: 245 x 345 mm; ss. 56; oprawa twarda z wycięciem

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj