Stalowa Wola miasto przeszłości – przyszłość miasta. Dziedzictwo architektury przemysłowej

Publikacja jest zbiorem artykułów pod red. Elżbiety Przesmyckiej, które powstały jako efekt konferencji naukowej zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w 2015 roku.

Z recenzji naukowej prof. dra hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza:

Miasta takie jak Stalowa Wola, niegdyś żyjące przemysłem i wszelkimi problemami związanymi z jego funkcjonowaniem, obecnie bywają pozbawiane swego poprzedniego znaczenia. Pozostają zasoby opustoszałych postindustrialnych budowli, niepotrzebnych do produkcji, niewykorzystanych, czasami straszących pustką i zapomnieniem. Dlatego też niniejsza publikacja jest znakomitym opracowaniem zawierającym autorskie wypowiedzi odnoszące się zarówno do owego dziedzictwa urbanistyczno-architektonicznego, współczesnego obrazu przestrzeni miejskich, jak i możliwości dalszej kreacji w ramach modernistycznej Stalowej Woli wraz z regionem, jako cennego reliktu międzywojennej industrializacji Polski. (…)

Dużą zaletą tej publikacji jest zawarty w niej materiał ikonograficzny. Liczne fotografie dopełniają treści stanowiąc ważny element opracowania.

Warto w tym miejscu dodać, że każde przedsięwzięcie mające na celu ochronę, wykorzystania i przywrócenie do życia zasobów poprzemysłowych budowli, oryginalnych i wartościowych, jedynych w swoim rodzaju, zasługuje na wyróżnienie i szerokie rozpowszechnienie.

Spis treści:

  1. Modernistyczne dziedzictwo kulturowe

Poprzemysłowe dziedzictwo XX wieku / Maria J. Żychowska

Centralny Okręg Przemysłowy – co i gdzie budowano i zamierzano budować? / Wojciech Chudzik

Piękno tkwiące w prostocie. Problemy związane z konserwacją obiektów modernistycznych / Grażyna Stojak

Zlin – dziedzictwo poprzemysłowe modelowego miasta europejskiej moderny / Elżbieta Przesmycka

  1. Modernistyczne dziedzictwo kulturowe

Przestrzeń publiczna w kontekście łączenia dyscyplin / Paweł Grobelny

Moderna. Przemysł + rzemiosło / Agnieszka Jacobson-Cielecka, Paweł Grobelny

Współczesny krajobraz Polski i świata – projekty architektoniczne w oparciu o polską tradycję budowlaną, rzemieślniczą i projektową / Bogusław Barnaś

  1. Odrębność w mieście – problem tożsamości dzielnic, dawnych samodzielnych miast, na przykładzie Rozwadowa – dzielnicy Stalowej Woli

Przeobrażenia urbanistyczne Rozwadowa / Natalia Przesmycka

Architektura siedziby Towarzystwa Sokół w Rozwadowie na tle sokolni w regionie / Zbigniew Beiersdorf

Architektura dworca kolejowego w Rozwadowie – stan obecny i rewitalizacja na tle innych obiektów kolejowych w Polsce / Marta Rymar.

Format 23,4 x 16,5 cm, oprawa miękka, ss. 211.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj