Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości

od 1.06.2021, Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości

miejsce ekspozycji: Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”, ul. Rozwadowska 21


Ponad stuletni gmach przy ul. Rozwadowskiej 21, będący niegdyś siedzibą rozwadowskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, odzyskał swój dawny blask i po gruntownym remoncie ma szansę na nowo stać się ośrodkiem życia artystycznego Rozwadowa.

Towarzystwo, które powstało w miasteczku w 1906 r., w duchu patriotyzmu i sportowej rywalizacji wychowywało kolejne pokolenia okolicznej młodzieży. To jeden z najpiękniejszych wątków historii Rozwadowa. Każda ważna uroczystość o charakterze niepodległościowym czy sportowym uświetniona była udziałem Sokołów i Sokolic w charakterystycznych strojach.

Nie tylko siedziba Sokoła, ale i dom kultury

Działały tu sekcje: gimnastyczna, kolarska, piłkarska, a także kółko teatralne i zespół mandolinowy „Lutnia”. Uczono się śpiewu i tańca. Różnorodność form spędzania wolnego czasu zapewniały: kasyno mieszczańskie, wypożyczalnia książek, czytelnia i świetlica. Prężnie działało kino „Sokół”, które dwa razy w tygodniu wyświetlało filmy fabularne oraz kroniki dokumentalne. Na deskach tamtejszej sceny urządzano akademie rocznicowe, przedstawienia teatralne, jasełka. Ogromną popularnością cieszyły się bale karnawałowe i zabawy taneczne.

Część pomieszczeń na przełomie lat 20. i 30. XX w. zajmowała Szkoła Handlowa. W czasie wojny budynek był schronieniem dla rannych.

Po II wojnie światowej zlikwidowano Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Mimo to budynek nadal służył mieszkańcom, swoją siedzibę znaleźli tu m.in. harcerze, klub seniora, Klub Międzyspółdzielniany Ronita.

Wystawa

Wystawa udostępniona w „Sokole” obejmuje 20 plansz prezentujących w układzie chronologiczno-rzeczowym historię budynku, działalności Gniazda i jego poszczególnych sekcji. Składają się na nią archiwalne fotografie, na których uwieczniono rozwadowian – członków „Sokoła” – podczas różnych wydarzeń patriotycznych i sportowych, a uzupełnieniem ekspozycji są historyczne karty pocztowe z budynkiem „Sokoła” ze zbiorów lokalnych kolekcjonerów, Mariusza Szewca i Andrzeja Głogowskiego.

Kuratorki wystawy: A. Garanty, J. Wójcik

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj