Z dziejów regionu nadsańskiego

24.03.2002 do 4.12.2014

Pirwsza wystawa stała w stalowowolskim muzeum prezentująca zabytki archeologiczne, historyczne i etnograficzne.

W archeologicznej części wystawy znalazły sie zabytki ukazujące zmiany jakie zachodziły w  życiu człowieka mieszkającego nad dolnym Sanem i Łegiem w kolejnych epokach: kamienia, brązu i żelaza i przybliżające nam życie codzienne pradziejowych mieszkańców naszego regionu. Są to przede wszystkim: krzemienne narzędzia pracy, gliniane naczynia, broń i metalowe ozdoby. Niewątpliwą atrakcją wystawy jest bogaty wybór popielnic oraz brązowych ozdób tarnobrzeskiej kultury łużyckiej z cmentarzysk w Pysznicy i Gorzycach.

Część etnograficzna wystawy przedstawia kulturę ludową regionu lasowiackiego ze szczególnym uwzględnieniem mikroregionu nadsańskiego. Zgromadzone zabytki, pochodzące z XIX w. i I połowy XX w. przybliżają niektóre tradycyjne zajęcia Lasowiaków tj. rolnictwo, rybołówstwo oraz stare rzemiosło kowalskie. Ponadto w tej części wystawy zaprezentowano wyposażenie izby i komory w tradycyjnej chałupie. Na ekspozycji znalazły się także towary i artykuły ze sklepów towarów mieszanych. Warte uwagi są także unikatowe stroje ludowe z okolic Rozwadowa i innych części regionu lasowiackiego oraz instrumenty muzyczne wykorzystywane przez dawne kapele ludowe.

Część historyczna ekspozycji obejmuje historię rodu Lubomirskich i ich fundacji – rozwadowskiego klasztoru, uzupełnieniem tej tematyki jest kolekcja sztuki sakralnej z przełomu XIX i XX w. Na wystawie znajdują się również eksponaty obrazujące dzieje rozwadowskiego węzła kolejowego. W części poświeconej wojnom i walkom niepodległościowym znalazły się militaria z czasów potopu szwedzkiego, Powstań Narodowych oraz I i II wojny światowej. Zgromadzone judaika przypominają o społeczności żydowskiej obecnej w Rozwadowie od momentu powstania miasta. Dokumenty i fotografie przybliżają działalność oświatową i kulturalną tego regionu na przestrzeni wieków. Szczególne miejsce zajmują eksponaty związane z działalnością rozwadowskiego „Sokoła".

Ekspozycje wzbogacają interaktywne animacje z zakresu archeologii, etnografii i historii.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj