Sztuka sakralna Zdzisława Pękalskiego

Wystawa prac bieszczadzkiego artysty.

Zdzisław Pękalski, bieszczadzki artysta o rozlicznych zainteresowaniach tworzy już od ponad czterdziestu lat. Urodził się we Lwowie w 1941r. Dzieciństwo spędził w Przemyślu. Ukończył Studium Nauczycielskie w Rzeszowie, a następnie Instytut Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Od 1964 roku mieszka w Hoczwi, w Bieszczadach. Jest współzałożycielem Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury działającej od 1978 roku. Uprawia malarstwo, rzeźbę, grafikę, poezję. Pasjonuje go również kolekcjonerstwo, etnografia i archeologia. W 1985 roku otworzył Izbę Regionalną w Hoczwi, gdzie pełnił rolę kustosza, konserwatora i przewodnika. Swoje prace wystawiał na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Zdzisław Pękalski w oryginalny sposób prezentuje postacie Chrystusa, Matki Bożej, apostołów, świętych, aniołów. Sztuka sakralna bieszczadzkiego artysty wyraźnie nawiązuje i jest inspirowana bizantyjską ikoną. Podobnie jak twórcy ikon, Pękalski maluje na desce. Materiał ten jest jednak bardzo nietypowy. Tworzywem, na którym powstają „święte obrazy”, są drewniane stare koryta, dzieże, niecki, drzwiczki od spichlerza ze starymi okuciami i zamkami itd. Te zdawałoby się bezużyteczne relikty przeszłości znalazły swoje wtórne przeznaczenie - posłużyły artyście za materiał twórczy.

Różnorodność faktur drewna ukształtowanych przez przyrodę, widocznych na przekrojach słojów i włókien, odkrytych i uwypuklonych przez malarstwo sakralne Zdzisława Pękalskiego zadziwia swoim pięknem. To z nich artysta wyczarowuje dzieła niepowtarzalne, transcendentne.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj