Twórczość Jacka Malczewskiego ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki

  • data: 18 października – 17 listopada 2002
  • kurator:
  • inne:

Największa wystawa dzieł Jacka Malczewskiego, jaką kiedykolwiek pokazywano poza Galerią Lwowską, od czerwca 2002 roku gościła w Polsce.

  • Drukuj
  • E-mail

Po prezentacji w Sopocie, gdzie stała się wydarzeniem artystycznym dla mieszkańców i gości Wybrzeża, eksponowana była na zamku w Książu pod Wałbrzychem, a 18 października trafiła do Stalowej Woli.

Stalowowolskie Muzeum Regionalne jest jedyną placówką na obszarze od województwa małopolskiego po lubelskie, gdzie można było zobaczyć tę wystawę. 50 obrazów olejnych, 15 akwarel i rysunków Jacka Malczewskiego stanowi przegląd jego dorobku z różnych okresów życia, poczynając od najwcześniejszego obrazu „Matka Boska" – malowanego przez 20-letniego artystę, po dzieła tak znane jak „Zatruta studnia" czy „Autoportret z faunami".

Malarz, uznany za jednego z najoryginalniejszych artystów polskich, funkcjonuje w powszechnej świadomości jako ilustrator dzieł Słowackiego. Te ilustracje przez lata reprodukowane były w podręcznikach szkolnych. Drugim wyznacznikiem jego postrzegania są motywy faunów, chimer i rusałek, symbolika przemijania, śmierci

Jacek Malczewski (1854-1929) kształcił się najpierw w Krakowie, m.in. u Jana Matejki, z którym popadł w konflikt wynikający z różnicy postaw artystycznych. Z tego powodu wyjechał do Paryża i podjął studia w École des Beaux Arts w pracowni Ernesta Lehmana. Po roku jednak powrócił do pracowni Matejki. W następnych latach odbywał podróże do Włoch a także do Turcji jako rysownik Karola Lanckorońskiego. Przez wiele lat był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w okresie 1912-1914 nawet jej rektorem.

Jego sztuka budziła od początku wielkie zainteresowanie i niemałe kontrowersje. Napisano o nim kilka książek i mnóstwo większych i mniejszych artykułów, wydano kilkanaście katalogów – to świadczy, jak żywy odbiór prowokuje jego twórczość przez ponad 100 lat.

Sztuka, którą stworzył, ma w sobie niezaprzeczalne cechy arcydzieła – napisał o Malczewskim Paweł Huelle, omawiając na łamach „Rzeczpospolitej" lwowsko - sopocka wystawę. – Fakt, że wyrasta ono z jednej strony z polskiego marzenia o wolności, straceńczego buntu i niezliczonych cierpień, z drugiej zaś obejmuje swoim skrzydłem tajemnicę śmierci, losu, erotyzmu, szaleństwa i sztuki – czyni go wieloznacznym i bogatym.

Wystawa w Stalowej Woli była prezentowana od 18 października do 17 listopada w naszym muzeum. Obejrzało ją w tych dniach ponad 8 tys. zwiedzających.

archiwum wystaw 2002

Z dziejów regionu nadsańskiego

24.03.2002 do 4.12.2014 Pirwsza wystawa stała w stalowowolskim muzeum prezentująca zabytki arche ...

Miniatury Jana Markuta

  Wystawa Miniatury Jana Markuta prezentuje twórczość znanego artysty malarza zwi ...

Alfons Karpiński – wystawa monograficzna

Wystawa poświęcona twórczości znanego i cenionego artysty pokolenia  modernistów,  uc ...

Lubomirscy linii rzeszowsko-rozwadowskiej w portrecie

Wystawa czasowa Lubomirscy linii rzeszowsko - rozwadowskiej w portrecie przedstawia jeden z ...

Cyganie – inni ludzie tacy jak my. Fotografie Tomasza Tomaszewskiego

Na  wystawę „CYGANIE - INNI LUDZIE TACY JAK MY”  składa  się kilkadziesiąt fo ...

Bursztyn w nauce i sztuce

  Wystawa przygotowana  przez Polską Fundację Ochrony Przyrody PRO NATURA w Krakowie&nb ...

Krzemień pasiasty – kamień optymizmu

Wystawa prezentuje efekty II Sandomierskich Warsztatów Złotniczych  zorganizowanych przez Muz ...

Twórczość Jacka Malczewskiego ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki

Największa wystawa dzieł Jacka Malczewskiego, jaką kiedykolwiek pokazywano poza Galerią Lwowską ...

Ryszard Stryjec – rysunek i grafika z kolekcji Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Ryszard Stryjec (1932-1997) znany jest przede wszystkim jako grafik, choć tworzył też rzeźby i o ...

Polskie ludowe instrumenty muzyczne

Wystawa prezentuje instrumenty ludowe pochodzące z różnych regionów Polski.     ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj