Wojsko Polskie 1908-1945

W przededniu Święta Niepodległości, w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli zostanie otwarta wystawa pod tytułem „Wojsko Polskie w latach 1908-1945".

Organizuje ją Muzeum Regionalne w Stalowej Woli z inicjatywy środowiska stalowowolskich kolekcjonerów militariów: Jana Gałata, Lucjana Małka, Jerzego Pawełka, Jacka Rutkowskiego i Wojciecha Pyjora.

Na wystawie znajdą się mundury, broń, orły, odznaki, odznaczenia oraz dokumenty i fotografie ludzi, którzy byli uczestnikami walk o niepodległość Polski w różnych okresach jej dziejów. Większość eksponatów pochodzi z kolekcji prywatnych, uzupełnieniem są przedmioty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Ekspozycja składa się z trzech części.

W części pierwszej „Wojsko Polskie w latach 1908–1922" zostaną zaprezentowane pamiątki związane z polskimi organizacjami niepodległościowy działającymi przed I wojną światową na terenie Galicji, polskimi formacjami wojskowymi w czasie I wojny światowej i okresem walk o kształt terytorialny II Rzeczypospolitej.

W części drugiej „Wojsko Polskie w latach 1922–1939" znajdą się przedmioty związane z armią II Rzeczypospolitej oraz z okresu wojny obronnej Polski z września 1939 roku.

Trzecia część „Wojsko Polskie w latach 1939–1945" obejmie eksponaty zawiązane z polskimi formacjami wojskowymi działającymi na Zachodzie Europy, ruchem oporu działającym pod niemiecką okupacją, oraz wojskiem polskim walczącym u boku Związku Radzieckiego.

Wystawa skierowana jest do młodzieży szkolnej oraz wszystkich zainteresowanych historią wojskowości. Organizatorzy chcą umożliwić zwiedzającym kontakt z żywą historią. Dla grup szkolnych organizatorzy przewidzieli możliwość przeprowadzenia na wystawie lekcji muzealnej oraz projekcję filmu edukacyjnego.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj