Rzeczpospolita w czasach Jana III Sobieskiego

Na wystawie aprezentowane zostały eksponaty z wielu placówek muzealnych: m.in. Muzeum Historycznego we Lwowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Muzeum w Wilanowie czy Muzeum Wojska Polskiego, a także instytucji kościelnych, bibliotek i zbiorów prywatnych.

Ekspozycja podzielona została na trzy części: „ W kręgu rodziny", „ Pola bitewne" „Gloryfikacja króla", w których przedstawione zostały obrazy, grafiki, militaria, tkaniny, druku i medale. W sumie ponad 140 pozycji. Wiele eksponatów to okazy bardzo rzadko prezentowane, pochodzące z epoki króla Jana, a także czasów późniejszych, gdy rozszerzał się kult wobec osoby króla.

Każdy z nich ma swoją własną niepowtarzalną historię. Wśród nich znajdują się m.in. siedemnastowieczne obrazy i grafiki, osobista manierka króla, autograf i pieczęć władcy, zbroje husarskie i pancerne, pięknie zdobiona orientalna broń palna i biała (szable, karabele, halabardy, strzelby, pistolety), przepyszne siodła (ponoć należące do Kara Mustafy i hetmana Jabłonowskiego), namiot turecki, czy oryginalna kula armatnia (łańcuchowa!) z pola bitwy pod Wiedniem.

To Jan III Sobieski nadał przywilej lokacyjny Rozwadowowi (dziś dzielnicy Stalowej Woli), a także sprowadził do Polski zakon Kapucynów, stając się ich szczególnym dobroczyńcą – stąd pretekst do przygotowania tej wystawy.

Wydany został również obszerny katalog zawierający kilkadziesiąt fotografii i opisy eksponatów oraz eseje dotyczące dokonań władcy, jego związków z Rozwadowem oraz późniejszej gloryfikacji.

Wystawa „Rzeczpospolita w czasach Jana III Sobieskiego" zorganizowana była przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przy współpracy z Lwowskim Muzeum Historycznym w ramach polsko-ukraińskiego projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską. Projekt zatytułowany jest „Przyszłość wyrasta ze wspólnych korzeni. Kulturowe dziedzictwo czynnikiem integracji społeczeństw i rozwoju regionów".

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj