JURYsdykcja

T. Tatarczyk, T.Ciecierski, K.Piotrowska, G. Sztwiertnia,A. Czajowska-Magdziak, S. Toman

Muzeum Regionalne od dwóch lat organizuje konkurs dla uczniów i studentów szkół artystycznych, pt. "Autoportret" inspirowany twórczością wielkiego mistrza. Konkurs cieszy się rosnącą popularnością, w czym swój niewątpliwy udział ma dobór jury, w którym zgodzili się zasiadać twórcy należący do grona najwybitniejszych postaci w polskiej sztuce współczesnej.

„JURYsdykcja" to wystawa prac jurorów stalowowolskiego konkursu, będąca jednocześnie pierwszą w historii prezentacją twórców w takim składzie. A zestawienia tak wybitnych indywidualności pozazdrościć nam mogą największe galerie i muzea. Na wystawie obejrzeć było można prace sześciorga malarzy.

Jednym z najbardziej cenionych za granicą polskich współczesnych artystów jest Tomasz Ciecierski. Niezwykła wrażliwość na barwę sprawia, iż jest mistrzem w użyciu koloru do budowania nasyconej emocjami formy.

W swoich abstrakcyjnych pejzażach, tworzonych często niejako z zestawienia wielu obrazów, potrafi przeciwstawić gładko nakładanej farbie niepokojąco wzburzoną fakturę powierzchni, nie zatracając przy tym wewnętrznej harmonii całości. Z każdego dzieła emanuje wyczuwalna ekscytacja towarzysząca procesowi tworzenia..

Krystyna Piotrowska, malarka dzieląca swój czas pomiędzy Polskę i Szwecję, mówi o swojej sztuce: „Wybieram fragmenty rzeczywistości, aby stworzyć nową rzeczywistość. Intryguje mnie dwoistość, niejednoznaczność, gra.

Fascynuje mnie płaska powierzchnia obrazu, bo jest to dla mnie wyrazem dwoistości. W jednej bowiem postaci jest jednocześnie obiektem i ideą. Jest mistyfikacją i rzeczywistością. Jest abstrakcją i realnością..."

Wielce utalentowany uczeń Jerzego Nowosielskiego, Grzegorz Sztwiertnia, dziś sam będący wykładowcą krakowskiej ASP, swoim działaniem wykracza znacznie poza obszar malarstwa. Uparcie dążący do poznania prawdy na temat człowieczego wnętrza, demonstrując z pozoru naturalistyczne wizje ze świata medycyny, porusza się w obszarach z pogranicza psychotroniki, religii i magii. Z dużą swobodą używa różnorodnych środków, łamiąc przy tym wszelkie konwencje. Pełniąc rolę przewodnika po meandrach swojej sztuki, zmusza widza do uruchomienia intelektu i posługiwania się wyobraźnią w wędrówce po świecie dosłowności. Jego twórcze poczynania mają prowadzić do skutków terapeutycznych w sferze mentalnej odbiorcy.

Na ogromnej ilości wystaw w Polsce, wielu krajach Europy i Stanach Zjednoczonych prezentował swoje prace Tomasz Tatarczyk, absolwent ASP w Warszawie (dyplom u Jana Tarasina).

Inspiruje go natura i najbliższe otoczenie, których realizm przedstawia symbolicznie nadając im głębszego znaczenia. Autor ogranicza środki artystycznego wyrazu, jakimi się posługuje, z wielką precyzją poruszając się w obrębie ograniczonej skali barwnej, głównie czerni, bieli i szarości.

Na płótnach dostrzec można znaczne zróżnicowanie faktury; od gładkich do bardzo uplastycznionych powierzchni. Jednym z ulubionych ostatnio przez malarza tematów jest intrygujący czarny pies.

Miłym lokalnym akcentem będzie zaprezentowanie obrazów Alicji Czajkowskiej-Magdziak i Sławomira Tomana. Alicja Czajkowska-Magdziak, nagrodzona ostatnio (po raz kolejny) w „Porównaniach" organizowanych co roku przez sandomierskie BWA, od niedawna kojarzona jest z prowadzoną przez siebie galerią Tło – nietuzinkowym miejscem promocji sztuki, które zyskało bardzo szybko popularność i prestiż w środowisku.

Sławomir Toman, będący absolwentem ASP w Krakowie oraz Ecole de Beaux-Arts w Rennes, obecnie wykładowca na wydziale artystycznym UMCS w Lublinie, bezsprzecznie stanowi „stalowowolski wkład" do panteonu polskiej współczesnej Sztuki, tej przez duże „S". Dwa lata temu po raz pierwszy znalazł się w gronie nominowanych do „Paszportu Polityki".

Wystawa „JURYsdykcja" była dla widza znakomitą okazją do zapoznania się z najnowszymi współczesnymi trendami w sztuce. Jednocześnie stworzyła niepowtarzalną szansę do obserwacji sposobów artystycznego postrzegania świata tak nietuzinkowych twórczych osobowości.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj