Krajobrazy i martwe natury z amerykańskiej kolekcji Toma Podla

Prezentowane obrazy pochodzą z amerykańskiej kolekcji malarstwa polskiego, zgromadzonej przez Toma Podla – potomka polskich emigrantów, od lat aktywnie działającego na rynku kolekcjonerskim, dzięki czemu jest właścicielem zbioru, uznawanego za jeden z najlepszych za granicą.

Na wystawie w Stalowej Woli można będzie obejrzeć jego fragment, stanowiący pewien przekrojowy obraz kolekcji i ukazujący jej polski charakter. Znacząca część prac pochodzi z pierwszej połowy XX wieku.

Wielu z twórców obrazów eksponowanych na wystawie zaliczanych jest do kolonii polskiej w Paryżu. Spotkamy się tu, więc z krajobrazem francuskim, autorstwa m.in. Zygmunta Landaua, Tadeusza Makowskiego czy Henryka Epsteina. Jan Rubczak, natomiast, z takim samym zamiłowaniem malował zarówno zakątki miast francuskich, jak i stolicy Polski. Z kolei prace Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego i Rafała Malczewskiego ukazują pejzaż polski.

Na wystawie znajdują się również martwe natury, pędzla takich autorów jak Władysław Ślewiński, Józef Czapski, Jan Cybis, Hanna Rudzka- Cybisowa, Józef Pankiewicz czy Wojciech Weiss.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj