Andy Warhol – narodziny pop-artu

Andy Warhol uchodzi za artystyczne i medialne bożyszcze nowoczesnej sztuki światowej, jako twórca zasadniczego przełomu, utrwalonego w powszechnej świadomości pod nazwą pop-artu.

Pop-art, przez samego artystę nazwany common-artem (sztuką zwyczajności), stał się nowym sposobem traktowania sztuki, wykreowanym z reklamy, z banalnych przedmiotów, odwołującym się do konsumpcjonizmu, masowości, dostępności. Kontrowersyjny, budzący emocje i skrajne oceny. Warhol wpisał się w dzieje XX-wiecznej kultury masowej.

Na wystawie prezentowane było kilkadziesiąt prac twórcy pop-artu, Andy'ego Warhola (1928-1987).Kilka z nich pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Ekspozycja pochodzi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. Właśnie stamtąd, dokładnie z położonej w pobliżu wioski Mikova, rodzice artysty (urodzonego w Pittsburgu), ubodzy Słowacy, pochodzenia rusińskiego, wyemigrowali za ocean.

Druga część ekspozycji przynosi z kolei prace dwojga artystów słowackich, Daniela Brogyányi i Kataríny Obermanovej, stanowiących współczesną kontynuację a zarazem konfrontację z zapoczątkowanym przez Warhola nurtem.

Wystawa, pokazana dotąd zaledwie w kilku miastach w Polsce, wyruszy następnie w trasę wiodącą przez całą Europę.

Ekspozycja przybliża jeden z ważnych kierunków XX-wiecznej sztuki: pop-art i jego twórcę. Stanowi okazję do dyskusji o obliczach sztuki i kulturze masowej.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj