Tajemnice fizyki - wystawa interaktywna

Wystawa udostępniona przez łódzkie Centrum Nauki „Experymentarium" składa się z 22 eksponatów, które przybliżą dzieciom i młodzieży wiele ciekawych zjawisk fizycznych występujących w przyrodzie, znanych także z życia codziennego.

Przygotowane stanowiska prezentują zagadnienia z takich działów fizyki, jak optyka, akustyka czy dynamika. Oprócz tego wystawa ukazuje działanie sił magnetycznych oraz elektryczność materii. Poprzez własne eksperymentowanie zagadnienia fizyczne staną się dla uczniów ciekawszymi i łatwiejszymi do zrozumienia.

Specjalnie przygotowane urządzenia pomogą zrozumieć zwiedzającym działanie siły odśrodkowej, za pomocą cieczy wprawionej w ruch, a także kuli poruszającej się po pętli, wygiętej w okrąg. Zjawisko obrazujące mechanizm powstawania przepływu laminarnego i turbulentnego przybliży urządzenie o nazwie Wir wodny. Tajemnice optyki dotyczyć będą obrazu odbitego w różnych zwierciadłach, w tym tzw. lustrze weneckim oraz działania soczewki.

Na wystawie zostanie pokazana także Tarcza Nipkowa, wynalazek Paula Nipkowa z 1884 r., który w dużej mierze przyczynił się do rozwoju telewizji. Jest to urządzenie służące do mechanicznej i syntetycznej analizy obrazu. Eksponat ten można nazwać praprzodkiem telewizora.

Zwiedzający dodatkowo przekonają się o różnych możliwościach własnego ciała, uczestnicząc aktywnie w doświadczeniach dotyczących choćby wytwarzania prądu czy przewodzenia ciepła. Zagadki z zakresu dynamiki objaśniają eksponaty o nazwie Wyścig walców i Efekt żyroskopowy.

Na wystawę składa się także kilka stanowisk do gier interaktywnych, rozwijających koordynację ruchową oraz cierpliwość i zdolności manualne. Na wystawie znalazły się również obiekty uczące fizyki z zakresu akustyki oraz magnetyzmu.

MIEJSCE:
Wystawa „Cop dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura"
Hala warsztatów przy ZS nr 1, ul. Hutnicza 17
Czynna: wt.-pt. 9-17, niedz. 14-20

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj