Pan Tadeusz – Białe obrazy

Na co dzień wiele się mówi o tym, co zdrowi czynią dla osób niepełnosprawnych. Tym razem ma miejsce odwrotna sytuacja: niepełnosprawni stworzyli dzieło dla pełnosprawnych. Taka jest geneza wystawy białych ilustracji do Pana Tadeusza.

Projekt zrodził się w Laskach. Podopieczni tamtejszego słynnego zakładu dla niewidomych posługują się na co dzień pismem Braille'a. Ale wypukłych kropek można użyć nie tylko do pisania, także do – rysowania, choć to nieporównanie trudniejsze dla osoby niewidzącej.

A jednak udało się. Linie złożone z wypukłych kropek zaskakująco trafnie i dynamicznie, a przy tym bardzo skrótowo, odtwarzają najważniejsze wydarzenia z narodowej epopei.

Patrząc na te prace nie tylko porównujemy je z zapamiętaną fabułą, ale wstępujemy do przedsionka innego świata – świata, gdzie nie ma światła, barw, perspektywy – jest natomiast wyobraźnia, inwencja, wytrwałość i optymizm – mimo wszystko.

Takiej wystawy nie można przegapić.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj