Stalowowolska wystawa Norblina w Indiach

Wystawa „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny", którą pierwszy raz w powojennej Polsce zorganizowało we wrześniu 2011 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, będzie miała swoją odsłonę także w Indiach.

Już 2 listopada 2011 w National Gallery of Modern Art (NGMA) w New Delhi nastąpi uroczyste otwarcie ekspozycji, z udziałem ministrów kultury - Polski i Indii.

Następnym miejscem prezentacji będzie NGMA w Mumbai (dawny Bombaj), gdzie historia artysty zatoczy koło. Dokładnie w tej Galerii Stefan Norblin miał swoją jedyną indywidualną wystawę w Indiach w 1944 roku.

W indyjskich galeriach wielowątkowa i różnorodna twórczość artysty trzech kontynentów zostanie zaprezentowana, tak jak w Polsce, także w trzech odsłonach: polskiej, indyjskiej, amerykańskiej, zgodnie z fascynującymi kolejami jego życia.

Wystawa twórczości Norblina w Indiach jest ważnym punktem promocji sztuki polskiej na świecie, gdyż to właśnie w tym kraju rozkwitł wielostronny talent artysty. Norblin przebywał w Indiach w latach 1941-46; ozdobił wówczas malowidłami ściennymi oraz wielkimi płótnami kilka nowoczesnych rezydencji (m.in. pałac Umaid Bhawan w Jodhpurze, w którym zaprojektował także wnętrza i meble).

W rezultacie Stefan Norblin pozostawił największy zbiór sztuki polskiej w Azji, obecnie poddawany konserwacji przez polskich konserwatorów i indyjskich specjalistów przy wsparciu MKiDN.

Wystawa stanowi główny punkt oprawy kulturalnej szczytu Indie – Unia Europejska w ramach polskiej prezydencji w UE.

Organizatorzy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Indiach

National Gallery of Modern Art, New Delhi

Miasto Stalowa Wola

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Współpraca:

The Polish Arts and Culture Foundation w San Francisco

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

Ambasada Indii w Polsce

 

Aranżacja wystawy i multimedia: ARWENA Ewa Świder-Grobelna

www.swiderfilm.pl

Strona NGMA: http://ngmaindia.gov.in/index.asp

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj