FIGURY. Rzeźby z wikliny Stanisława Dziubaka

Na wystawę plenerową złożyło się kilkanaście rzeźb wiklinowych autorstwa Stanisława Dziubaka.

25 kwietnia - 10 czerwca 2012 r.

Miejsce: dziedziniec muzeum, ul.Sandomierska 1

Wstęp wolny

Artysta znany jest ze swego niekonwencjonalnego podejścia do wikliny; przełamuje mocno zakorzenione schematy dotyczące wikliny, jako materiału do wyrobu przedmiotów czysto użytkowych, tworząc unikatowe rzeźby - prawdziwe dzieła sztuki. W jego pracach jest ona takim samym tworzywem, jakim dla rzeźbiarza kamień, glina czy drewno.

Wiklinę w sztuce propaguje od lat 70. XX w. Po uzyskaniu dyplomu z plecionkarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie pracował jako projektant w Wikliniarskiej Spółdzielni „Jedność" w Rudniku nad Sanem, a następnie instruktor plastyki w Wojewódzkim Domu Kultury w Tarnobrzegu (obecnie Tarnobrzeski Dom Kultury).Od 2000 r. pełni funkcję Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina". Prowadzi wykłady dla instytucji i stowarzyszeń kulturalnych. Autor ponad dwudziestu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. W 2001 r. na podstawie prac i dorobku artystycznego został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Organizator kilkudziesięciu artystycznych plenerów w kraju i za granicą. Uczestnik międzynarodowych festiwali wikliny artystycznej w Polsce, Danii i na Ukrainie. Kurator ukraińsko-polskiego projektu „Drzewo życzeń" w ramach IX Międzynarodowego Sympozjum im. Maksymiliana Wołoszyna (wrzesień 2011 r.).

Laureat wielu nagród w prestiżowych konkursach plastycznych.

Oprac. E. Skromak

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj