CYWILIZACJA. Rzeźba Michała Batkiewicza

25 sierpnia - 16 września 2012

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli,

ul. Sandomierska 1

 

Wystawa pokazuje część niezwykle bogatej twórczości rzeźbiarskiej Michała Batkiewicza. Znajdą się na niej zarówno wyrafinowane płaskorzeźby, jak i fantazyjne, dość ironiczne i surrealistyczne formy łączące brąz, aluminium i kamień. Dopełnieniem będą niezwykłe efemeryczne lecz potężne rzeźby-anioły, które staną na dziedzińcu muzealnym.

Sale muzealne wypełnią rzeźby figuralne, które często odsyłają do świata zwierząt. W symboliczny sposób przedstawiona zostanie sfera ziemska ludzko-zwierzęca, bliska natury. Rzeźby fantazyjne i radosne prezentują osobistą filozofię na temat natury zwierząt, zaś realne przedstawienia przenikają się z baśniowym wyobrażeniem. Z pozoru są to dziwne stwory, które jednak emanują ciepłem i spokojem. Artysta w wielu swoich pracach obrazuje świat oczami dziecka, które nie przestaje się dziwić. Bajkowe ujęcia, często paradoksalne, uwalniają wyobraźnię, która znosi wszelkie ograniczenia. Oglądający nie tylko podróżuje do świata fantazji, ale także do idealnego świata dzieciństwa. Pod pozorem niewinnych, fantazyjnych przedstawień, artysta przemyca swoją refleksję na temat życia. Pragnie przypomnieć o małych radościach, dziecięcej ufności, życiu w zgodzie  z naturą.

Prof. Czesław Dźwigaj, w katalogu, tak definiuje twórczość artysty: „wypracował na przestrzeni lat własną stylistykę i repertuar form, opierając się na solidnym warsztacie rzeźbiarskim, sięgając do najwybitniejszych wizjonerów i mistrzów dziwnej wyobraźni. Wyczuwa się w jego rzeźbach echa średniowiecznego rodowodu, podzielonego na strefę niebiańską i repertuar kompozycji rzeźbiarskich czysto przynależnych do ziemi po której stąpamy (…)  Przenikalność świata realnego, zwierzęcego z wyobraźnią sennych majaków, wyobraźnią świata dziecięcego, anatomiczna dokładność, przemieszana precyzyjnie z niezwykłą czarodziejską prawie hiperrealistyczną formą przedmiotów, tworzą specyficzny ogród szkaradkowo śmiesznych rzeźb, tworząc oryginalny bestiariusz o indywidualnym języku wypowiedzi rzeźbiarskiej. Są to rzeźby niezwykłe, obrazujące świat zwierzęcy.”.

Michał Batkiewicz urodził się w 1957 w Nowym Targu. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie wydział rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego.

Artysta realizuje pomniki, parkowe kompozycje przestrzenne oraz rzeźby sakralne. Znaczna część twórczości skupia na rzeźbach kameralnych, charakterystycznych  surrealistycznych wyobrażeniach, czy w ocierających się o abstrakcję kompozycjach. Tworzy w kamieniu, brązie, aluminium, szkle. Często łączy materiały nadając rzeźbom niepowtarzalny urok.

Z realizacji monumentalnych warto wymienić m.in. replikę (w skali 1:3) drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago w USA. Zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA oraz liczne rzeźby plenerowe i pomniki w Hamburgu, Niemczech, Argentynie, USA, we Włoszech, na Słowacji, a także w kilkunastu miastach Polski. Jest też autorem wielu tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. W 2003 roku otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 24 sierpnia o godz. 18. Wernisaż uświetni recital "Walc serca" w wykonaniu Roksany Lewak (śpiew) i Konrada Mastyło (fortepian).

Dodatkowe informacje: Anna Szlązak, 15/844 85 56 w.15

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj