Sztuka poza czasem. Stefan Norblin (1892-1952).

Muzeum Plakatu w Wilanowie

ul. St. Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

Termin: 13.10.2012-31.01.2013

Wystawa przygotowana przez Muzeum Plakatu w Wilanowie (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie) oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli


STEFAN NORBLIN W WARSZAWIE

Kiedy w ubiegłym roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowywało wystawę prac Stefana Norblina, nikt nie przypuszczał, jakie za tym pójdą niezwykłe wydarzenia, a nawet odkrycia – nie tylko artystyczne.

Pierwsza powojenna wystawa Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny, którą zorganizowało w 2011 roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, wywołała falę zainteresowania artystą w Polsce i na świecie. Ukazanie wielowątkowej twórczości Norblina, a zwłaszcza wypożyczenie na tę okazje po raz pierwszy i jedyny obrazów i projektów z indyjskiego Jodhpur, pokazało Norblina jako artystę wymykającego się jednoznacznej ocenie. Odsłony wystawy w indyjskiej Narodowej Galerii w New Delhi i Bombaju na nowo ukazały dziedzictwo Norblina w tym kraju, informacje o wystawie oraz katalog przypomniał także o artyście w USA. Badania nad twórczością Norblina nabrały nowego wymiaru, przyniosły i wciąż przynoszą dalsze odkrycia.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli stało się dzięki temu nieformalnym centrum badawczym nad życiem i twórczością artysty, a wartość i popularność wystawy pociągnęła za sobą następne pozytywne wydarzenia.

Już 12 października b.r. zostanie otwarta kolejna odsłona stalowowolskiej wystawy pod nowym tytułem Sztuka poza czasem. Stefan Norblin (1892-1952), w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wystawa powstała we współpracy Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Wyeksponowane tam będą obrazy i prace z Polski, z podkreśleniem roli plakatu, a także kolekcja amerykańska z Kalifornii, którą Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zakupiło do swoich zbiorów dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta zostanie zaprezentowany w Warszawie – w miejscu swojego urodzenia, a zbiega się to z okrągłymi rocznicami zarówno urodzin (120) jak i śmierci (60).

Ekspozycji towarzyszy niezwykłe odkrycie – o tym nie wiedział nawet syn Stefana Norblina i Leny Żelichowskiej, wcześnie osierocony przez rodziców. Okazało się, że wbrew znanym dotąd informacjom, prochy obojga nie zostały rozsypane nad okolicami San Francisco, gdzie zmarli, lecz złożone na cmentarzach nieopodal tego miasta. Obecnie, dzięki zgodzie syna, wracają na polską ziemię. Za sprawą Pani Carii Tomczykowskiej (PACF) oraz Pani Agnieszki Kasprzak-Miler (UM Warszawa) udało się zorganizować pochówek Norblinów w Warszawie. Uroczyste sprowadzenie i złożenie na Powązkach prochów Stefana Norblina i Leny Żelichowskiej poprzedzi inaugurację wystawy w Wilanowie. Dzień poświęcony pamięci Stefana Norblina rozpocznie się na wspomnianych Powązkach, następnie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica w obecnej dzielnicy Bielany (dawniej Żoliborz) – tam gdzie Stefan zbudował swój dom, nazwany Kaskadą. Finałem będzie wieczorny wernisaż w Muzeum Plakatu, połączony z premierą nowego filmu o artyście.

A już w przyszłym roku w Stalowej Woli czekają nas nowe wydarzenia związane z sylwetką twórczą Stefana Norblina, o czym Muzeum będzie na bieżąco informować.

Bliższe informacje: Anna Szlązak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 15 844 85 56, wew. 15

Muzeum Plakatu w Wilanowie, komisarz wystawy Aleksandra Jatczak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 22 842 48 48, www.postermuseum.pl 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj