A. Bilińska, Kopciuszek, 1884, olej na płótnie, kolekcja prywatna A. Bilińska, Kopciuszek, 1884, olej na płótnie, kolekcja prywatna

Anna Bilińska. Kobieta

Anna Bilińska to intrygująca i tragiczna postać. Żyła zaledwie 36 lat, a zdążyła zdobyć międzynarodowe uznanie w dziedzinie zdominowanej dotąd przez mężczyzn. Ta wszechstronnie utalentowana malarka z drugiej połowy XIX w. była pierwszą polską artystką, która zyskała sławę w Paryżu. Mistrzyni portretu, malowała także martwe natury, sceny rodzajowe i pejzaże, wpisując się w nurt europejskiego realizmu. Podziwiali jej wystawy i kupowali obrazy koneserzy we Francji, Niemczech, Anglii, USA.

Anna Bilińska urodziła się w 1857 roku w Złotopolu na Ukrainie, zmarła w 1893 w Warszawie. Była wszechstronnie utalentowaną, ciekawą, a niedocenianą artystką końca XIX wieku. W wieku dwudziestu lat zapisała się na kurs rysunku i malarstwa do prywatnej szkoły Wojciecha Gersona, gdzie zaprzyjaźniła się z Klementyną Krassowską, Marią Gażycz i Zofią Stankiewiczóną. W roku 1882 rozpoczęła studia w pracowni dla kobiet w paryskiej Académie Julian, uczęszczając dodatkowo do pracowni Oliviera Mersona. Wielokrotnie nagradzana podczas szkolnych wystaw, obracała się w środowisku polskiej emigracji. Najtrudniejszym okresem w życiu artystki były lata 1884–1886, kiedy Bilińska boleśnie przeżyła śmierć bliskich jej osób: ojca, przyjaciółki, wreszcie – narzeczonego, malarza Wojciecha Grabowskiego.

Przełomowy moment nadszedł w roku 1887, wraz z wystawieniem brawurowego Autoportretu na paryskim Salonie. Nagrodzony srebrnym medalem obraz zebrał znakomite recenzje, a artystka zyskała międzynarodowe uznanie, którego wyrazem były kolejne nagrody otrzymane podczas wystaw w Paryżu, Londynie i Berlinie. W czerwcu 1892 roku Anna Bilińska poślubiła doktora nauk medycznych Antoniego Bohdanowicza, z którym zamieszkała w Warszawie w styczniu 1893, gdzie planowała otworzyć szkołę malarską dla kobiet. Tam też zmarła 8 kwietnia w wieku zaledwie 36 lat, pozostawiając po sobie intrygujące, rozproszone oeuvre ilustrujące rozmaite zainteresowania i poszukiwania artystki.

Bilińska dużo wystawiała: jej prace były eksponowane w Paryżu, Londynie, Berlinie, Monachium, Grenoble, Roanne, w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce – w Warszawie i Krakowie.

Była artystką świadomie budującą swoja karierę, przez to nowoczesną i otwartą. Malowała wspaniałe portrety, martwe natury i pejzaże. Ceniona była za niezwykłą sprawność i dojrzałość warsztatową, popartą ogromnym wyczuciem koloru. W zdominowanym przez mężczyzn środowisku artystycznym Bilińska odnalazła się dzięki bezkompromisowej miłości malarstwa. 

Ekspozycja prezentowana w Stalowej Woli to pierwsza retrospektywna wystawa prac tej autorki, przygotowana przez krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Znalazły się na niej doskonałe psychologiczne, drobiazgowe portrety kobiet i mężczyzn, studia z natury i pejzaże. Zbiór kilkudziesięciu prac Bilińskiej uzupełniony został o kilka obrazów jej koleżanek, nakreślając w ten sposób środowisko kobiet malarek końca XIX wieku.

 

Bliższe informacje: Anna Szlazak, tel. 15 844 85 56, wew. 15

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj