UNPOLISHED — YOUNG DESIGN FROM POLAND / LWÓW

Wystawa Unpolished we Lwowie!

 

W czerwcu 2013 w galerii Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie została zaprezentowana wystawa polskiego designu UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND. Ukraińska publiczność będzie miała okazję zobaczyć najciekawsze projekty ostatnich lat, autorstwa młodych twórców z Polski.

Wystawa jest poszukiwaniem wspólnego mianownika współczesnego, polskiego projektowania. Prezentuje najciekawsze prace i dokonania młodych projektantów. Udowadnia, że polski design, który czerpie z bogatych polskich doświadczeń i tradycji, jest zjawiskiem odrębnym, a tym samym atrakcyjnym i wartym poznania.

Ukraińska publiczność będzie miała okazję zobaczyć 16 prac zaprojektowanych przez 15 polskich designerów, w tym m.in. znane i wielokrotnie nagradzane stołki Oskara Zięty, obiekty ze szkła i porcelany Bogdana Kosaka, Kariny Marusińskiej, Moniki Patuszyńskiej, wyróżnione nagrodą red dot „dmuchane” sofy Malafora czy unikalne dywany duetu Czop/Rusin.  

Wystawa była pokazywana na wielu prestiżowych festiwalach designu i muzeach sztuk użytkowych m. in. Salone del Mobile w Mediolanie, Designer’s Days i Design Week w Paryżu, Inno Design Tech Expo w Hongkongu czy w Muzeum Sztuk Użytkowych w Kolonii i Muzeum Designu w Helsinkach. Jej poprzednie edycje zebrały pozytywne opinie specjalistów i cieszyły się zainteresowaniem publiczności. Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka wystawy, tak wyjaśnia jej genezę: „Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy prace młodych polskich projektantów we wrześniu 2009 r. na festiwalu DESIGN SEPTEMBER w Brukseli. Okazało się, że polskie wzornictwo jest atrakcyjne dla europejskiego odbiorcy, a nasi designerzy mają ciekawe, zaskakujące i unikalne pomysły. Wystawa UNPOLISHED stała się więc projektem cyklicznym – co roku pojawiają się przecież nowi twórcy, przybywa interesujących projektów artystycznych wartych pokazania w Europie."

Większość projektantów i grup projektowych prezentujących swoje prace na wystawie, należy do pokolenia trzydziestolatków. To, zdaniem kuratorów, najbardziej interesująca grupa polskich twórców. Świetnie wykształceni i utalentowani, zajmują się nie tylko projektowaniem, ale także samodzielnie produkują i promują własną twórczość. Wielu z nich zyskało już uznanie na świecie, inni są dopiero na progu kariery.

„Wybierając prace i projektantów szukamy zawsze najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów. – wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka wystawy - Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy? Na pewno szczególny jest proces tworzenia i dobór materiałów. Projektanci sięgają po materiały dostępne, niedrogie i naturalne: drewno, płyty osb i mdf, filc, czy materiały z odzysku. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników. Większość prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie.”

Inspiracją dla niektórych twórców jest polska tradycja, kultura materialna czy rzemiosło. Wiele prac cechuje żart, ironia, balansowanie na granicy designu i sztuki, przewrotne poczucie humoru czy dystans do klasycznych definicji designu. Inny wątek to fascynacja materiałem, fakturą i technologią wytwarzania. Prezentowane projekty mają jednak wspólny mianownik: jest nim prostota, skromność, równowaga między tradycją a nowoczesnością i dążenie do harmonii w myśl zasady „mniej znaczy więcej”.

Kuratorami wystawy są uznane autorytety w dziedzinie polskiego i światowego designu Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczny festiwalu Łódź Design i Paweł Grobelny, projektant i kurator wystaw designu, a organizatorami - Instytut Adama Mickiewicza (www.culture.pl) i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (www.muzeum.stalowawola.pl)  przy współpracy z Lwowską Akademią Sztuk Pięknych (www.lnam.edu.ua;)

Projektanci:  Agnieszka Bar, Agnieszka Czop i Joanna Rusin, Dbwt, Fawory, Gogo, Bogdan Kosak, Marzena Krupa, Karina Marusińska, Malafor, Bartosz Mucha, Katarzyna Mucha-Wiśniewska, Alicja Patanowska, Monika Patuszyńska, Oskar Zięta.

UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND/LWÓW: 25.06 – 31.08.2013, Lwowska Akademia Sztuk Pięknych, Lwów, ul. Kubijowycza 38.

 

Koordynacja i informacje: Anna Szlązak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj