LE PETIT EST BEAU. BIŻUTERIA Z PAPIERU

27.09-25.10.2014 Ekspozycja projektów biżuterii z papieru międzynarodowej grupy projektantów.

 


 

 

Na wystawie pokazane zostaną oryginalne prace międzynarodowej grupy artystów – projektantów biżuterii, którzy wybrali papier jako tworzywo artystyczne. Ekspozycja prezentowana była niedawno w krakowskim muzeum Manggha, gdzie cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Pierwszy naszyjnik z papieru zobaczyłam prawie trzydzieści lat temu u niemieckiej przyjaciółki. Zachwycił mnie swą oryginalnością i dekoracyjnością, mimo prostej formy i naturalnego koloru rdzy. Jak się okazało, był wykonany z papieru, w który fabrycznie pakowano pojedyncze narzędzia – młotki, obcęgi itd. Papier był nasączony olejem, co nadawało mu przezroczystość i urodę starego pergaminu. Trzeba pamiętać, że słowa „odzysk", „recykling", „upcycling" nie były wówczas u nas znane.

Po latach papier został doceniony przez wielu artystów, również w naszej części Europy. Nie dziwi mnie to, bo może on być gładki i fakturalny, pognieciony, podarty, składany, cienki i gruby, biały lub barwny, we wszystkich możliwych nasyceniach koloru. Może być zapisany, zadrukowany, malowany, ręcznie czerpany lub produkowany przemysłowo, może też być z odzysku – mogłabym jeszcze długo wymieniać wszystkie jego zalety. W tym czasie po raz drugi odkryłam papierową biżuterię.

Wybór artystów jest próbą prezentacji bogactwa możliwości formalnych: od chłodnych, zdyscyplinowanych geometrycznych struktur po erupcję form i barw..

Grażyna Brylewska

kuratorka wystawy

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj