Konstytucja 3 Maja w tradycji Rozwadowa

3.05-10.07.2016 wystawa plenerowa Rynek w Rozwadowie (Stalowej Woli)

W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkańcy Rozwadowa tłumnie uczestniczyli we wszystkich ważnych dla Polski rocznicach i wydarzeniach o charakterze patriotycznym. Już w chwili odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 r. wylegli na rozwadowski rynek, by wspólnie z mieszkańcami okolicznych wsi zamanifestować swoją radość.

W tym czasie nie brakowało okazji do takiego świętowania: Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego, uchwalenie konstytucji kwietniowej, śmierć marszałka i kolejne jej rocznice nigdy w Rozwadowie nie przeszły bez echa. Z wielkim rozmachem przygotowywano uroczystości trzeciomajowe. Uczestniczyły w nich władze świeckie (kolejni burmistrzowie) jak i duchowni.

Zwykle program tych uroczystości miał swoje stałe punkty. Należały do niego: uroczysta msza, na której wygłaszano kazanie o treściach patriotycznych, defilada, przemówienia najznamienitszych obywateli Rozwadowa z trybun ustawionych pod Ratuszem, program artystyczny w Sokole przygotowywany przez zespoły teatralne i chóry. Niekiedy w tych dniach odbywały się rozgrywki sportowe pomiędzy klubami z okolicznych miast.

W uroczystościach, oprócz wspomnianych władz świeckich i duchownych, brały udział wszystkie znaczące organizacje: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Związek Strzelecki, Straż Pożarna, kolejarze zrzeszeni w wielu organizacjach, nauczyciele i młodzież ze szkoły powszechnej oraz handlowej.

Domy w mieście dekorowano flagami, w oknach naklejano specjalne plakiety. Uczestnicy uroczystości nosili niekiedy okolicznościowe kotyliony.

Program uroczystości każdorazowo uzgadniany był ze Starostwem Powiatowym w Tarnobrzegu.

W czasie II wojny światowej obchodzenie konstytucji było zabronione, pamięć o niej jednak kultywowano chociażby w oddziałach partyzanckich. Po zakończeniu wojny władze komunistyczne zniosły święto trzeciomajowe, zastąpiło je Święto Pracy 1 maja. Na ponowne, oficjalne ustanowienie Święta Konstytucji 3 Maja trzeba było czekać aż do 1990 roku.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj